Už ste predložili svoj model bývania na Marse? NASA už vyhodnocuje ponuky

ZDROJ | Zopherus

Spočiatku vyzerali plány letu ľudskej posádky na Mars ako pokračovanie sci-fi ďalším prostriedkami, tentokrát financované štátnymi dotáciami. Zdá sa však, že skeptici začínajú prehrávať – z cestovania na Mars a jeho obývaní sa stáva viac zreteľnejší plán. NASA dokonca má už dokonca svojich favoritov, ktorí zabezpečia vhodné podmienky pre bývanie jeho vesmírnych dobyvateľov.

Plánovať treba, o tom vedeli nielen naši predkovia pri päťročniciach, ale aj inžinieri z NASA. Cesta na Mars bude náročná a dlhá. Predpokladá sa preto, že bude treba na tejto červenej planéte vybudovať aj vhodnú ubytovňu, respektíve bungalovy, pre šéfov, keď prídu na kontrolu.

NASA spustila výzvu 3D-Printed Habitat Challenge už v roku 2015, aby aj vďaka jej projektom mohli pripraviť umelé bývanie pre prvú vlnu jej obyvateľov. Habitat je niečo ako obytný blok, kontrolované prostredie, v ktorom budú môcť žiť ľudia aj dlhší čas. Habitat sa postaví pomocou 3D tlače.

NASA po tom, ako videla reálne virtuálne modely, vybrala finalistov a zúžila počet súťažných tímov na päť. Pri výbere jej pomáhal jej projektový partner Illinois Bradley University. Spolu posúdili až 18 modelov, ktoré vytvorili zúčastnené tímy pomocou špeciálneho programu.

Program požaduje rôzne detaily o štruktúrach, ktoré návrhári vytvárajú, nedalo sa teda zúčastniť súťaže len s obyčajným konceptom, ktorý síce dobre vyzeral, ale to bolo všetko. Softvér kontroloval, či hrúbky stien zodpovedajú náročným podmienkam na Marse, alebo či bude možné vykurovať a vetrať navrhnuté obytné priestory, ktoré musia mať minimálne 300 m².

Samozrejme, motiváciou boli okrem prestíže aj peniaze. Päť skupín si dokopy rozdelilo 100 000 dolárov, ktoré boli určené len pre túto časť súťaže. Prvé dva tímy získali dokopy takmer 21-tisíc dolárov.

Pozrite siJeff Bezos chce trvalú základňu na Mesiaci. S NASA, alebo bez nej

Pozrime si, ako vyzerajú ich návrhy.

https://youtu.be/CZEUYKePV_0

Favorit súťaže, tím Zopherus (Arkansasa, USA), predstavil biotop zmontovaný pohyblivými 3D tlačiarňami, s ktorými budú spolupracovať marťanské rovery. Tie im získajú a dovezú miestne materiály potrebné na stavbu.

https://youtu.be/XnrVV0w2jrE

Tím AI. SpaceFactory (New York, USA) navrhol valcovitý biotop, vďaka ktorému sa maximalizuje využitie obytného priestoru.

https://youtu.be/a_BN_xJZMOk

Ľudia z tímu Kahn-Yates (JacksonUSA), získali tretie miesto. Habitat má dizajn s priesvitnými bodkami, ktoré prepúšťajú dovnútra svetlo. Navrhnutý bol tak, aby odolal častým a silným prachovým búrkam.

https://youtu.be/Lxoqs18BOoE

Projekt SEArch + / Apis Cor (New Yorku, USA) dal prednosť vytvoreniu biotopu, ktorý maximalizuje osvetlenie a chráni pred vystavením žiareniu. Má dva nezávisle tlakové oblasti.

https://youtu.be/mxzoO9ADqOE

Ľudia z tímu Northwestern University (Illinois, USA) predstavili dizajn s guľovou škrupinou s vonkajšou kupolou. Habitat chcú postaviť čo najjednoduchšie – pomocou nafukovacieho plavidla ako základne pre 3D tlačiarne a tak rýchlo vytlačiť kupolu s priečnymi nosníkmi.

Ďalšia fáza výzvy 3D-Printed Habitat Challenge bude musieť dokázať, že naprojektované nápady sú realizovateľné a dajú sa autonómne vytlačiť na 3D tlačiarňach. Monsi Roman, vedúci programu NASA na Centennial Challenges, povedal: „Sme nadšení, že vidíme úspech tejto rôznorodej skupiny tímov, ktoré sa k tejto súťaži dostali v ich jedinečných štýloch. Nejde len o navrhovanie štruktúr, ale aj projektovanie biotopov, ktoré umožnia našim kozmickým prieskumníkom žiť a pracovať na iných planétach.“

ZdrojTechCrunch

Komentáre k článku