Už len 10 dní a Samsung GALAXY S4 je tu! + redakčné skúsenosti

Samsung odhalil presný termín uvedenia novej vlajkovej lode S4 aj pre Slovensko. My novinku už máme v redakcii a prinášame vám prvé skúsenosti…

POZRITE SI: RECENZIA Samsung GALAXY S4 – nástupca je opäť lepší

Samsung GALAXY S 4

Presne 27. apríla 2013, t.j. v sobotu o 10.00 hod, sa začne oficiálne predávať očakávaná novinka Samsung GALAXY S4. Už čoskoro sa dozvieme, ktoré obchody ju budú mať k dispozícii ako prvé. Taktiež chce Samsung pri uvedení na trh pripraviť špeciálnu ponuku pre prvých majiteľov novinky, povedal Jin Hwan Kim, prezident spoločnosti Samsung Electronics Czech and Slovak.

Samsung GALAXY S4

Cena ešte nebola stanovená, predpokladáme ju na úrovni 669 €, keďže o tejto cene sa hovorilo už v New Yorku. Už dnes je však isté, že s novým GALAXY S4, dostane prvých 100 000 európskych zákazníkov exkluzívnu edíciu hry Need for Speed Most Wanted zadarmo. Tú si budete môcť stiahnuť prostredníctvom služby Samsung Games.

Samsung GALAXY S4 Samsung GALAXY S4

Pozrite si naše prvé dojmy z uvedenia Samsung GALAXY S4 v New Yorku zo 14. marca 2013.

My už máme nový Samsung GALAXY S4 v bielej verzii v našej redakcii a pripravujeme pre vás veľký test, ktorý nájdete v najbližšom vydaní časopisu TECHBOX 5-6/2013, ale i v ďalšom vydaní TECHBOX Android Špeciál číslo 6-7/2013. Pýtajte sa, čo vás zaujíma, naše redakčné e-maily sú pripravené.

Samsung GALAXY S4

Pozrite si kompletnú fotogalériu Samsung GALAXY S4 pod článkom už aj s novými fotografiami z redakčného fotostola TECHBOX!

Roman Calík o Samsung GALAXY S4:

„Samsung GALAXY S4 mám zapnutý už viac ako deň. Batéria stále drží, ale nabíjačku mám už pripravenú. I keď novinka vychádza z dizajnu SIII-ky, pôsobí hodnotnejšie a luxusnejšie. Páči sa mi najmä rovnomerný strieborný lem okolo tela smartfónu so špeciálnou povrchovou úpravou pripominajúcou leštený kov. Nové sú i tlačidlá hlasitosti a zapnutie/vypnutie, ktoré lepšie nahmatáte. Spúšť fotoaparátu žiaľ nepribudla, naopak Samsung ponechal praktické funkčné tlačidlo pod displejom. Zadný kryt vrátane lemu displeja má zaujímavú štruktúru, vyzerá to pri určitých uhloch pohľadu veľmi pekne. Celkovo je dojem z tela výborný, vôbec mi neprekáža plastové spracovanie novinky. Trocha komicky však vyzerá vyrezané strieborné logo SAMSUNG v zadnom kryte. Je akosi zle osadené a zbytočne tenké.

Samsung GALAXY S4

To, čím vás nová S4-ka doslova ohúri je displej. Napriek jeho veľkosti 5-palcov sa S4-ka v rukách drží výborne. Samsung dokonca zachoval rozmery predchodcu, to že je navyše tenšia takmer nepocítite. Super AMOLED technológia spolu s Full HD rozlíšením zabezpečí extrémne jemné detaily nielen na fotografiách. Farby sú živé, miestami až neprirodzene krásne. Displej si však môžete jednoducho nastaviť podľa vlastnej chuti. Odporúčam však automatický výber farieb zvolením režimu Optimalizovať zobrazenie. Displej chráni sklo Gorilla Glass 3 s technológiou Native Damage Resistance. Aj prípadné škrabance sú tak menej viditeľné. Ale neverím, že displej poškriabete.

Samsung GALAXY S4

Na Slovensku sa bude Samunsg GALAXY S4 predávať vo verzii so štvorjadrovým 1,9 GHz procesorom Qualcomm a je pripravený už i na LTE siete. Škoda, že nám výrobca nedoprial osemjadro, ale chcem vidieť užívateľa, ktorý by sa sťažoval na rýchlosť systému. Použitých 2 GB RAM je tiež len výhodou. Z pamäte 16 GB mám k dispozícii len 9,15 GB, preto odporúčam kúpu pamäťovej karty. Za 32 GB microSD kartu totiž zaplatíte cca. 25 eur a ten priestor mimoriadne oceníte. Chválim Samsung, za to, že použil slot pre pamäťové karty a taktiež za to, že karty môžete vymieňať bez nutnosti vybratia batérie.

Samsung GALAXY S4 Samsung GALAXY S4

Operačným systémom novinky je Android 4.2.2 Jelly Bean. Ak si myslíte, že zmien je v porovnaní so 4.1-kou minimum, verte mi, že z nich budete nadšení. Mne sa viac páči e-mailový klient a rovnako rozdelenie nastavení do viacerých úrovní. Konečne sa vám aktívne kontá nemiešajú s nastavením pripojení či inými funkčnými vylepšeniami priamo od Samsungu. A tých je – MEGA veľa. Páči sa mi nastavenie zamknutej obrazovky, kde si môžete nastaviť nielen vlastný text (rôzne fonty, farby písma…), ale I obľúbené aplikácie či widgety. V lietadle rád počúvam hudbu, taký widget hudobného prehrávača pri zamknutej obrazovke, kde si rýchlo vyberiete skladbu či prepnete ďalšiu je na nezaplatenie. Doslova orgie zažijete, keď uvidíte funkčnú lištu po potiahnutí prstom po displeji smerom nadol. Rýchlo si môžete aktivovať jednu z vybraných 20 funkcií, dokonalé! Samsung do novinky implementoval množstvo funkcií a služieb, ktoré tu nebudem podrobne opisovať, väčšinu z nich sme vám už predstavili pri uvedení S4-ky v New Yorku.

Samsung GALAXY S4

Nedá mi však nespomenúť menu 13 Mpx fotoaparátu. Je jednoduchšie, prehľadnejšie a inšpirované modelom Samsung GALAXY Camera. Už v tomto hybride sa mi páčil výber režimu vďaka rolovaciemu menu s grafickým znázornením režimov, také isté menu je i v S4. Nechýba ani moja obľúbená funkcia HDR, určite si ju vyskúšajte a porovnajte si fotografie s HDR a bez neho. Chcete ešte fotiť bez HDR, najmä tam, kde je množstvo tmavých scén? Neverím! Osobne nevidím veľký význam vo funkcii Dual Camera, ale pre zdieľanie fotografií aj s ich tvorcom na Facebooku si využitie tejto funkcie dokážem predstaviť. Sklamaný som bol z funkcie Fotopríbeh, vďaka ktorej si vytvárate vlastné fotoalbumy. Teda ani nie tak z možností práce s ňou, možnosť výberu rôznych tém, samotných fotografií je výborná. Ale výsledný efekt? Neviem, chýba mi dodatočná úprava finálneho výsledku, niečo ako pri tvorbe CEWE Fotoknihy. Ak ste ju niekto vytvárali, viete o čom hovorím. Praktická sa mi zdá funkcia automatického posúvania displeja, ktorú som ocenil pri čítaní e-mailov. Smartfón totiž sleduje vaše oči a roluje text podľa toho, kde sa pozeráte. Výborné! Škoda, že v aplikácii Adobe Reader pri čítaní TECHBOX Android Špeciál funkcia nefungovala, bolo by to dokonalé čítanie nášho PDF časáku. Tiež som sklamaný z funkcie Smart Pause, ktorá má zastaviť video, keď sa na displej nepozeráte. Mne totiž vôbec nefungovala.

Samsung GALAXY S 4
Porovnajte si starší Samsung GALAXY S III s novinkou Samsung GALAXY S4 (vpravo)

Nejako som sa rozpísal…:) S4-ka ma jednoducho baví. Moje prvé dojmy z prvých hodín používania sú napriek maličkostiam a možno i zbytočným funkcionalitám výborné. Samsung GALAXY S4 je v súčasnosti snáď najvyspelejším smartfónom na trhu a konkurencia to bude mať veľmi ťažké. Totiž ak raz niekto príde do predajne, chytí S4-ku do ruky, len tak sa jej už nebude chcieť pustiť. To ma prekvapilo, keďže na fotografiách by ste si ju ľahko pomýlili s predchodcom.“

A to najlepšie na koniec! S TECHBOX máte jedinečnú šancu nový Samsung GALAXY S4 vyhrať. Stačí odpovedať na tri jednoduché otázky! Idete do toho?

Samsung GALAXY S4

Komentáre k článku