Útoky na smart zariadenia v roku 2017 vzrástli dvojnásobne

ZDROJ | Kaspersky Lab

Máte vo svojej domácnosti nejaké zo smart zariadení? Vo svete sa ich momentálne používa viac ako 6 miliárd a ich počet neustále rastie. Popularita smart zariadení si však vyberá aj svoju daň.

ZDROJ | Kaspersky Lab

Stále viac sa totiž stávajú aj terčom útokov kyberzločincov, ktorí sa snažia preniknúť do našich prepojených životov. Analytici spoločnosti Kaspersky Lab odhalili za posledný rok až 7-tisíc vzoriek malvérov postihujúcich zariadenia internetu vecí, pričom polovica z nich bola objavená len od začiatku tohto roka.

Pozrite siMalvér Hajime útočí na zariadenia Internetu vecí, napadol ich už 300 tisíc

Tzv. smart alebo inteligentné zariadenia (hodinky, televízory, routre, kamery a pod.) sa stali bežnou súčasťou našich životov a užívame si výhody ich vzájomnej prepojenosti a interakcie s vonkajším prostredím. Spoločne vytvárajú fenomén, ktorý dnes nazývame internet vecí – Internet of Things (IoT).

Počet vzoriek IoT malvéru zistených za jednotlivé rokyZDROJ | Kaspersky Lab

S rastúcou popularitou a rozmanitosťou IoT zariadení sa však mnohé z nich stávajú čoraz atraktívnejším terčom pre kyberzločincov. Pretože s každým hacknutým smart zariadením sa im otvárajú nové a nové príležitosti na škodlivé aktivity.

Dokazujú to aj nedávne masívne útoky hrozieb Mirai alebo Hajime, ktoré len potvrdzujú rastúce riziko.

Pozrite siPočet DDoS útokov vedených cez IoT zariadenia narastá

Podľa Kaspersky Lab bola väčšina zo zachytených útokov zameraná na digitálne video rekordéry alebo IP kamery (63 %), 20 % útokov ochromilo sieťové zariadenia, vrátane routerov a DSL modemov. Útočníci vo svojich škodlivých aktivitách neobišli ani bežne využívané zariadenia ako napr. tlačiarne alebo smart zariadenia používané v domácnosti (okolo 1 %).

Počet pokusov o útoky na honeypots z jedinečných IP adriesZDROJ | Kaspersky Lab

Ku krajinám, v ktorých sa v sledovanom období preukázalo najviac útokov zameraných na IoT zariadenia, patrí Čína (17 %), Vietnam (15 %) a Rusko (8 %), nasledované Brazíliou, Tureckom a Taiwanom (všetky okolo 7 %).

Pozrite siTúžba po peniazoch a informáciách vládli kyberzločinu v roku 2016

Vo výskume boli vyhodnotené dáta zozbierané z informácií týkajúcich sa viac než 7-tisíc malvérových vzoriek vytvorených špeciálne na útoky na IoT zariadenia.

Geografické pôsobenie útokovZDROJ | Kaspersky Lab

Podľa expertov dôvod, prečo sa počet útokov na IoT zariadenia tak rapídne zvyšuje, je prostý. Svet IoT zariadení je veľmi krehký a ľahko dostupný pre kyberzločincov. Drvivá väčšina smart zariadení funguje na operačných systémoch založených na Linuxe, čo uľahčuje útoky. Kyberzločinci tak dokážu napísať generický škodlivý kód, schopný naraz ohroziť obrovské množstvo zariadení.

Typy zariadeníZDROJ | Kaspersky Lab

Povedzme si niekoľko základných odporúčaní bezpečnostných expertov, ako ochrániť smart zariadenia:

  • Nepripájajte sa do svojich smart zariadení z externých sietí, pokiaľ to nie je nutné.
  • Deaktivujte všetky sieťové služby, ktoré vo svojom zariadení nepotrebujete.
  • V prípade, že obsahujú štandardné alebo univerzálne heslo, ktoré nemožno zmeniť alebo nie je možné deaktivovať aktuálny účet, obmedzte prístup sieťovým službám, v ktorých sa využívajú; alebo zatvorte prístup do externých sietí.
  • Pred prvým použití zariadenia, si najskôr zmeňte pôvodné heslo a nastavte svoje vlastné.
  • Pravidelne aktualizujte firmware zariadenia na najnovšie verzie – pokiaľ to je možné.

Viac informácií k tejto téme nájdete aj v expertnom blogu na Securelist.com.

ZdrojKaspersky Lab

Komentáre k článku