USB-C nahradí HDMI, chce to len čas

ZDROJ | HDMI.org

Aliancia HDMI Licensing, LLC na IFA 2016 predstavila novú špecifikáciu HDMI Alternate Mode, skrátene Alt Mode. Ide o špecifikáciu, podľa ktorej bude možné k HDMI zobrazovačom (TV, projektov, displej…) pripájať kompatibilné zariadenia s USB-C portom jediným káblom.

apple_macbook_2015_29
ZDROJ | Apple

Prvou obrovskou výhodou je eliminácia potreby adaptérov, ktoré človek, chce či nechce, aj tak občas stratí a nie sú vôbec lacné.

Ak teda doteraz zákazníci šomrali na ultra tenké notebooky iba s USB-C portami, teraz im toto negatívum odpadá.

Druhým pozitívom je, že jediným káblom bude možné pripojiť notebook, tablet či smartfón na veľký displej. Stále je tu síce potreba kábla, no kým je kábel rýchlejší a rozšírenejší, ako bezdrôtové technológie, kábel bude hrať prím.

USB-C HDMI
ZDROJ | HDMI.org

Na prepojenie dvoch zariadení bude stačiť USB-C – HDMI kábel, ktorý bude podporovať štandard od HDMI 1.4b. Tá zahŕňa rozlíšenie do 4K/Ultra HD, priestorový zvuk, Audio Return Channel (ARC), 3D (4K aj HD), HDMI Ethernet Channel (HEC) alebo Consumer Electronic Control (CEC), ale aj HDCP 1.4 a 2.2, Deep Color či x.v.Color.

Pozrite siUltra HD – Ešte detailnejšia budúcnosť

Nie všetky štandardy sú ale nutne podporované na jednom zariadení. Záleží od výrobcov, ktoré z nich na daných zobrazovačoch poskytujú. Vo väčšine prípadov nových zariadení ale štandard HDMI 1.4b je plne k dispozícii.

Samsung Galaxy Note7 live 25

Druhou nutnosťou je podpora štandardu HDMI Alt Mode zo strany výrobcov zariadení s USB-C portom. Malo by však ísť iba o softvérovú záležitosť, takže s aktualizáciou firmvéru by mohol byť Alt Mode dostupný aj na súčasných USB-C zariadeniach.

Hardvérovou záležitosťou je ale podpora UHD 60p, ktorú nemusia všetky súčasné USB-C podporovať. Na Ultra HD telke či monitore tak z USB-C zariadenia dostanete maximálne 30p.

Nový kábel sa na pultoch predajní objaví už čoskoro a označovať sa bude ako USB Type-C to HDMI.

Pozrite siAký HDMI kábel kúpiť pre Ultra HD televízor?

Giffin BreakSafe Magnetic USB-C Power Cable
ZDROJ | Griffin

Očakáva sa pritom, že USB-C postupne nahradí HDMI port. HDMI Alt Mode je tak len akýmsi medzistupňom pre súčasné zariadenia s HDMI, ktoré ešte USB-C neobsahujú.

Výrobcovia už aj na výstave IFA 2016 predstavili viacero monitorov, ktoré USB-C majú a bude cez ne možné prenášať obraz.

V priebehu pár rokov tak HDMI môže úplne vymiznúť, alebo ostať v menšine ako už niekoľko rokov VGA port. Budeme ho mať na TV či monitore, ale už ho nebudeme používať, resp. iba na príležitostné pripojenie starších zariadení bez USB-C.

LG 38UC99
LG 38UC99ZDROJ | LG

ZdrojHDMI.org

Komentáre k článku