USB-C dostane svoj vlastný bezpečnostný protokol

ZDROJ | Apple

USB-C port využíva čoraz väčší počet zariadení, s čím narastá aj potenciálne bezpečnostné riziko. Súčasťou USB-C nabíjačiek a káblov sa preto čoskoro stane aj kryptografická autentifikácia.

USB-C port, formálne známy ako USB Type-C, je dnes využívaný hlavne na nabíjanie ľahkých prenosných počítačov a smartfónov. Stále ide len o začiatok a v budúcnosti by mal tento univerzálny port nahradiť väčšinu súčasných typov pripojení. Univerzálnosť však so sebou prináša isté riziko, že pri pripojení USB-C káblu sa do zariadenia dostane škodlivý kód.

Nezisková organizácia USB Implementers Forum (USB-IF), ktorá zastrešuje implementáciu USB štandardu, preto navrhla nový bezpečnostný protokol založený na kryptografii, ktorý zariadeniam umožní vzájomnú autentifikáciu a teda bezpečné pripojenie.

ZDROJ | 9to5Mac

Ak by ste napríklad svoj smartfón zapojili do verejného USB-C portu na letisku, smartfón by v momente pripojenia si dokázal overiť bezpečnosť a autenticitu nabíjacieho portu. Výrobcovia môžu týmto spôsobom obmedziť, aby ich zariadenia fungovali iba s certifikovanými nabíjačkami.

Pozrite siČo je to USB-C a ako si vybrať správny USB-C kábel?

V tomto prípade je na mieste aj otázka, či výrobcovia nebudú môcť obmedziť fungovanie USB-C iba na vlastné nabíjačky a príslušenstvo.Zatiaľ to vyzerá skôr tak, že bezpečnostný protokol umožní zariadeniam odmietnuť nabíjanie s lacnými káblami a nabíjačkami, ktoré neprešli oficiálnou certifikáciou USB-IF. Pre výrobcov káblov a nabíjačiek však zatiaľ bezpečnostný protokol nie je povinný.

Vynárajú sa tiež špekulácie, že pridaním bezpečnostného protokolu odpadol posledný dôvod, prečo Apple odmietal použiť USB-C vo svojom iPhone. V tomto prípade je však protiargumentom fakt, že Apple minulý rok pridal USB-C port do iPadu, ktorý využíva rovnaký operačný systém aj podobný hardvér ako iPhone.

ZdrojUSB-IF

Komentáre k článku