USA spotrebovali viac „zelenej“ energie ako uhlia. Prvýkrát od roku 1885

ZDROJ | RADKOL

Podľa pravidelného prehľadu US Energy Information Administration (EIA) Monthly Energy Review v roku 2019 americká ročná spotreba energie zo zelených zdrojov energie prekonala spotrebu uhlia prvýkrát od roku 1885.

Po 134 rokoch tak bolo uhlie porazené energiou z obnoviteľných zdrojov. Napriek podpore administratívy súčasného amerického prezidenta Trumpa, je výroba elektrickej energie z uhlia v USA v defenzíve. Zjednodušene povedané, kým uhlie klesá, veterná a slnečná energia rastie. Spotreba uhlia v USA sa v roku 2019 znížila o takmer 15%, zatiaľ čo spotreba energie z obnoviteľných zdrojov v porovnaní s predchádzajúcim rokom vzrástla o 1%.

Pozrite siElektrine kraľuje uhlie, trón sa však otriasa

V roku 2019 spotreba uhlia v USA klesla šiesty rok po sebe na najnižšiu úroveň od roku 1964 a tento trend kopíruje aj výroba elektriny z uhlia. Tá za posledné desaťročie výrazne klesá – v roku 2019 na najnižšiu úroveň za posledných 42 rokov.

ZDROJ | Ericsson

Dôvodom však nie sú primárne obnoviteľné zdroje, pretože uhlie v USA vytláča najmä zemný plyn. Spotreba zemného plynu v sektore elektrickej energie sa v posledných rokoch výrazne zvýšila a vytlačila veľkú časť výroby elektriny z uhoľných elektrární vo výslužbe. Pre životné prostredie to je však aj tak prínosom, hoci uhlíková stopa takejto energetiky zostáva vysoká.

V roku 2019 výroba elektriny z vetra v USA prvýkrát prekonala produkciu vodných elektrární a je aktuálne najpoužívanejším zdrojom obnoviteľnej energie na výrobu elektriny v Spojených štátoch.

ZDROJ | EIA

Zhruba 56% komerčne dodávanej obnoviteľnej energie v USA (väčšina pochádza z veterných a vodných elektrární, hoci pribúdajú aj veľké solárne projekty) sa používa v sektore elektrickej energie, ale rôzne typy sa spotrebúvajú aj v priemysle (22%), doprave (12%), v domácnostiach (7%) a komerčnom (2%) sektore.

Pozrite siSolárna elektrina prináša nádej. Cenou valcuje ropu, plyn, aj uhlie

Decembrové dáta EIA sa síce týkajú roku 2019, ale dá sa predpokladať, že rok 2020 bol v USA kvôli vírusovej epidémii ešte čistejší, tak ako tomu bolo inde vo svete. Naznačujú to aj dáta za prvých 9 mesiacov 2020, kedy výroba elektriny v solárnych elektrárňach dosiahla 104 868 MWh, čo je takmer výroba za celý rok 2019 (106 894 MWh).

Environmentálny optimizmus podporuje aj zmena na čele Bieleho domu, keďže novozvolený prezident J. Biden sľubuje, že sa USA vrátia k záväzkom Parížskej dohody, od ktorej Donald Trump odstúpil. Pre americký uhoľný priemysel to nebudú zlaté časy.

ZdrojElectrek

Komentáre k článku