UrtheCast bude prvou vesmírnou webkamerou!

Kanadsko-ruský projekt s názvom UrtheCast nie je žiadnym počinom posledných dní, ale niekoľko rokov plánovaným projektom, ktorý sa dostáva do úspešného finále. Kým však bude reálne spustený a my sa budeme môcť pokochať pohľadom na našu planétu prináša nám NASA iný projekt. Od konca apríla totiž ponúka NASA cez Ustream živý prenos zo štvorice kamier namontovaných na vesmírnej stanici ISS. Samotný stream si môžete pozrieť na tejto adrese. Toto je však iba skúška kamier a toho, čo s nimi urobí radiácia vo vesmíre. NASA však aspoň takto využila testovanie kamier a vy sa môžete na našu matku zem pozrieť tak ako ju vidia kozmonauti na ISS.

UrtheCast

UrtheCast však bude úplne iným projektom, ktorý ponúkne detailné obrázky zeme. Konkrétne budú našu planétu snímať dve kamery. Tá prvá bude vytvárať fotografie pásov o šírke 40 až 50 kilometrov, kým druhá kamera bude natáčať 4K video s tak vysokými detailami, že by ste mali byť schopný rozoznať objekt o veľkosti jedného metra štvorcového. Aký je však rozdiel oproti ostatným satelitným snímkam zeme? UrtheCast bude niečo ako prvá webkamera zeme, nakoľko spoločnosť chce video a fotografie zeme poskytovať takmer v reálnom čase.

UrtheCast

Základná verzia by mala byť dostupná zadarmo a vy tak budete môcť sledovať zemeguľu s minimálnym omeškaním. Samozrejme, že bude existovať aj platená verzia služby, ktorá bude skôr určená pre komerčné účely. Jedinou nevýhodou UrtheCast bude to, že si nebudete môcť zobraziť ktorékoľvek miesto na zemi, ale len tie, ktoré sa nachádzajú medzi 51 severnou a južnou rovnobežkou. Ak by ste chceli UrtheCast po jeho spustení vyskúšať, musíte sa na stránke projektu zaregistrovať a počkať na pozvánku, ktorá vám umožní sledovať toto novodobé vesmírne divadlo.

Foto: UrtheCast

Komentáre k článku