UPS už od mája „potajomky“ využíva autonómne nákladné autá

ZDROJ | TechCrunch

Zavádzaniu autonómnych vozidiel predchádzajú vždy rôzne fázy testovania a pilotnej prevádzky na verejných komunikáciách. Dotyčné firmy si pritom obvykle užívajú pozornosť médií, pre ktoré dávkujú informácie v starostlivo pripravovaných balíčkoch.

Známy prepravca zásielok sa k problematike postavil inak – pragmaticky a bez zbytočnej pompéznosti. Ako informoval portál GIZMODO, spoločnosť UPS už od mája využíva samojazdiace autá od startupu TuSimple na prevoz balíkov.

Pozrite siV Texase vyrážajú na cesty autonómne autá Drive.ai. Sú iné ako doteraz

Približne v rovnakom čase, keď sa začala spolupráca UPS a TuSimple, zverejnila Poštová služba USA a TuSimple dvojtýždňový pilotný program na doručovanie pošty medzi hlavným mestom Arizony Phoenixom a texaským Dallasom. Predstavuje to trasu o dĺžke zhruba 1600 km (1 000 míľ).

ZDROJ | TuSimple

Spoločnosť UPS oznámila, že prostredníctvom UPS Ventures investovala do TuSimple a 13.augusta 2019 v nej získala menšinový podiel. V správe zároveň vyšlo najavo to, o čom nikto netušil, že už od mája autonómne nákladné vozidlá TuSimple prepravujú náklady UPS na trase dlhej 185 km (115 míľ) medzi americkým Phoenixom a Tucsonom.

Pozrite siAutonómne autá – rasisti? Ich systémy ťažšie identifikujú ľudí s tmavšou pleťou

Zásielky UPS sú medzi Phoenixom a Tucsonom v autonómnych autách prepravované už niekoľko mesiacov bez toho, aby si to všimli médiá, alebo verejnosť. Informácia sa objavila až teraz, v súvislosti s kúpou minoritného podielu TuSimple.

ZDROJ | TuSimple

TuSimple tvrdí, že môže znížiť priemerné náklady na prepravu kamiónom o 30 percent. Aktuálne využíva ťahače značky Navistar, do ktorých inštaluje vlastné systémy pre autonómnu jazdu. Tie sa spoliehajú na údaje z deviatich kamier a dvoch LIDAR-ov.

Pozrite siAutonómne autá – väčšia zmena, než sme čakali

V oznámení o partnerstve sa tiež uvádza, že TuSimple pomáha spoločnosti UPS dosiahnuť dopravu s autonómnymi vozidlami úrovne 4, pri ktorej je auto úplne autonómne a schopné dosiahnuť cieľovú lokalitu bez zásahu vodiča.

To síce zvládajú kamióny TuSimple už dnes, minimálne na spomenutej trase medzi Phoenixom a Tucsonom, ale zatiaľ v kabíne z bezpečnostných dôvodov stále sedí vodič a technik. Ako môžete vidieť na nasledujúcom videu, ani jeden z nich však do riadenia vozidla nezasahuje.

Spoločnosti TuSimple a UPS monitorujú počas týchto ciest všetky informácie  vrátane bezpečnostných údajov, prepravného času, vzdialenosti a doby, počas ktorej kamióny jazdia autonómne.

UPS pritom nie je jedinou spoločnosťou, pre ktorú TuSimple prepravuje náklad v rámci svojho testovania. Nedávno odhalila, že prepravuje náklady pre niekoľko zákazníkov v Arizone.

Zdá sa, že popri „mediálne viditeľných“ menách ako Waymo, Uber a ďalších, ktoré svoje autonómne testovanie široko propagujú, vyrástol potichu ďalší silný hráč, s ktorým bude treba počítať.

ZdrojGIZMODO

Komentáre k článku