Upravený hliník zabije baktérie, aj vírusy

ZDROJ | ArturVerkhovetskiy/Depositphotos

S nárastom bakteriálnych a vírusových infekcií vrátane nedávno prepuknutej epidémie covid 19 naliehavo narastá potreba nových antimikrobiálnych stratégií. Za jednou z nich je hliník.

Zaujímavé riešenie vyvinuli vedci z austrálskej Queensland University of Technology v Brisbane. Povrchová úprava predmetov z hliníkovej zliatiny so špeciálnou nanoštruktúrou, dokáže samovoľne likvidovať baktérie, aj vírusy.

Pozrite siLaser proti infekciám: upravený kov zabije odolné baktérie

Táto technológia je zameraná na použitie pri predmetoch, ako sú kľučky dverí v nemocniciach, zábradlia, madlá a podobne.

Pri úprave povrchu vedci použili techniku ​​leptania za mokra na vytvorenie 23 nm širokých náhodne usporiadaných nanoštruktúr v podobe nerovností na povrchoch z bežnej zliatiny hliníka 6063. Povrchy sa leptali 0,5, 1 a 3 hodiny pomocou korozívneho hydroxidu sodného.

Povrch sa po tejto úprave stal tiež hydrofilným, čo znamená, že priťahuje vodu, pričom drsnosť nanočastíc sa s dobou leptania zvýšila.

Na vyhodnotenie bakteriálneho prichytenia použili kmene gramnegatívnych baktérií Pseudomonas aeruginosa a grampozitívnych baktérií Staphylococcus aureus. Prvýkrát sa skúmalo antivírusové pôsobenie bežných nano-spracovaných povrchov na bežné respiračné vírusy, respiračný syncytiálny vírus (RSV) a rinovírusy (RV).

ZDROJ | ACS Biomaterials Science & Engineering

Obidva typy baktérií (P. aeruginosa, aj S. aureus) boli fyzicky deformované a po kontakte s leptaným povrchom Al 6063 boli nezvratne poškodené. Táto topografia nanomateriálu inaktivovala 92%, respektíve 87% prítomných baktérií P. aeruginosa a S. aureus do troch hodín. Do dvoch hodín sa tiež významne znížila aj regenerácia infekčných vírusov RSV v porovnaní s hladkými hliníkovými povrchmi na kontrolných vzorkách.

Pozrite siModrá je dobrá. Vedci si posvietili na baktérie odolné voči antibiotikám

Dobrou správou je, že takto upravené povrchy zostávajú dlhodobo účinné proti mikróbom aj po mechanickom namáhaní. Opotrebenie je nízke, preto by sa technológia mohla využiť na zaistenie vysokého hygienického štandardu v nemocniciach, na letiskách a v prostriedkoch hromadnej dopravy.

Dokument o výskume bol nedávno publikovaný v magazíne ACS Biomaterials Science & Engineering.

ZdrojNew Atlas

Komentáre k článku