Univerzálne API pre iOS a Android pre boj s COVID-19 použije už 22 krajín sveta

ZDROJ | Apple, Google

Spolupráca spoločností Apple a Google na úrovni kompatibilného API pre operačné systémy iOS a Android sa začína pretavovať do praxe. V boji proti koronavírusu využije nové rozhranie okrem iných aj Estónsko, Lotyšsko, Nemecko a Švajčiarsko.

Softvérový základ pre vzájomnú komunikáciu operačných systémov iOS a Android je už realitou. Kým Google ho do smartfónov s operačným systémom Android distribuuje cez balík služieb Google Play, Apple tak v prípade operačného systému iOS urobilo jeho nedávnou aktualizáciou na verziu iOS 13.5.

ZDROJ | Sony

Smartfóny s rôznymi operačnými systémami si tak už dokážu vzájomne vymieňať anonymné identifikátory a svojich majiteľov upozorňovať na stretnutie s nakazenou osobou aj spätne, až po dobu 14 dní od stretnutia. Pre fungovanie tejto konektivity operačných systémov je však potrebná inštalácia zdravotníckej aplikácie, ktorú si vyvíja každá krajina vo vlastnej réžii.

Pozrite siČína má v súčasnosti viac znečistené ovzdušie ako pred koronakrízou. Prečo?

Aj keď Slovensko podobnú aplikáciu má, v praxi zatiaľ nové rozhranie od spoločností Apple a Google nevyužíva. V sekcii Súkromie – Zdravie v systémových nastaveniach operačného systému iOS tak zatiaľ svieti iba hláška, že funkcia zaznamenávania kontaktu s názakou COVID-19 zatiaľ nie je v našom regióne dostupná.

Celosvetovo sa do tohto doteraz najuniverzálnejšieho systému pre sledovanie kontaktov zapojilo zatiaľ iba 22 krajín, medzi ktoré patrí aj Estónsko, Lotyšsko, Nemecko a Švajčiarsko. Lotyšsko sa do tejto iniciatívy zapojí svojou aplikáciou Apturi Covid (Stop Covid), ktorá bude zatiaľ fungovať iba na území tohto pobaltského štátu.

Pozrite si20 najlepších zliav týždňa s priemernou výškou zľavy presne 63%!

Podľa agentúry Reuters má k iniciatíve čoskoro pristúpiť aj spomínané Estónsko, Nemecko a Švajčiarsko. Práve Nemecko pritom zo začiatku riešenie technologických gigantov odmietalo s plánom do praxe aplikovať vlastné riešenie, ktoré by namiesto lokálneho ukladania anonymných identifikátorov tieto údaje odosielalo na vzdialené servery. Nemecko spolu s Francúzskom napokon od tohto plánu po kritike zo strany spoločnosti Apple ustúpili.

Jediným spôsobom, akým môžu krajiny efektívne potlačiť šírenie nákazy pomocou technológií, je vzájomné prepojenie ich databáz a technologických riešení. Je preto len otázkou času, kedy sa k tejto iniciatíve pripoja aj ostatné krajiny, najmä krajiny Európskej únie so spoločnými legislatívnymi úpravami.

ZdrojReuters

Komentáre k článku