„Umelé slnko“ CoeLux sľubuje revolúciu v osvetlení

Poznajú ju obyvatelia severských krajín, kde sú dlhé zimy s nedostatkom svetla, ale senzitívni ľudia ňou trpia aj u nás. Sezónna afektívna porucha nemusí byť viazaná len na zimné obdobie. Človek so sklonom k depresiám ťažko znáša aj niekoľkodňovú šnúru počasia so zamračenou oblohou, kedy slnko nevylezie spoza olovenej opony.

Umelé osvetlenie nie je dostatočnou alternatívou voči takémuto deficitu. Alebo to platilo aspoň doteraz. Profesor Paolo Di Trapani z talianskej Univerzity Insubria strávil totiž viac ako 10 rokov vývojom systému emulujúceho slnečné svetlo s názvom CoeLux. Tento koncept sa snaží vytvoriť prirodzené svetlo mimo stien a stropov uzavretých priestoroch a prináša realistické osvetlenie do priestorov, ako sú stanice metra, múzeá alebo priestory, kde sú ľudia zbavení pocitu pohody, ktoré prináša prirodzené slnečné svetlo.

coelux2

CoeLux je jedinečný systém, ktorý prináša umelé svetlo s parametrami slnečného cez inteligentné falošné okná. Strešné okno systému CoeLux využíva tri kľúčové prvky napodobňujúce prirodzené osvetlenie. Di Trapani začlenil do systému LED osvetlenie imitujúce prirodzené svetlo a slnko na oblohe. Zložitý optický systém napodobňuje slnko a jeho lúče pomocou nano-štruktúrovaných materiálov a rozptyl svetla, aký sa vyskytuje v atmosfére. Ale modrý strop s falošným slnkom nie je realistický umelý zdroj svetla. Pre dosiahnutie 3D efektu a napodobenie prirodzeného slnečného svetla musel výskumný tím riešiť rad špecifických problémov. Jedným z nich bolo vytvorenie fotorealistického renderovacieho zdroja, schopného presne simulovať oblohu a slnečné svetlo pri práci s vybranými materiálmi.

CoeLux prináša do uzavretých priestorov nielen umelé svetlo, ale môže byť naprogramovaný tak, aby napodobnil tri rôzne zemepisné scenáre osvetlenia. Systém CoeLux 30 predstavuje nástenné „okno“, ktoré produkuje teplé, šikmo sa šíriace svetlo typické pre severné oblasti, ako je Škandinávia. CoeLux 60 zas predstavuje zdroj rovníkového, vertikálneho typu svetla, ktoré premieta chladnejšie tóny a ostrejšie tiene. Kompromisom je okno CoeLux 45, ktoré zodpovedá šíreniu svetla v stredných zemepisných šírkach okolo 45. rovnobežky.

coelux

Vzhľadom na liečivé vlastnosti z psychologických aspektov a pohodu spojenú s prirodzeným osvetlením tvorcovia systému predpokladajú, že CoeLux sa začne aplikovať predovšetkým v zdravotníctve, v zariadeniach pre seniorov, v reštauráciách, v maloobchode, bytoch a v doprave (na staniciach). Celý systém je začlenený do prepracovaného podhľadu s hrúbkou len niekoľko milimetrov, ale napriek tomu dokáže verne napodobniť skutočné strešné okno.

Systém CoeLux bol vybraný ako jeden z dvanástich pripravovaných inovačných technológií v EÚ. Predstavený bude v Benátkach, na Bienále architektúry 2014, informoval portál Gizmag.

Foto: CoeLux

Komentáre k článku