uberAIR – lacná preprava lietadlom v meste už v roku 2023

Uber včera svetu predstavil svoju víziu. Do roku 2023 chce spustiť službu uberAIR, ktorá umožní zákazníkom využívať elektrické lietadlá. Cena by pritom mala byť v konečnom dôsledku podobná, ako cesta autom.

https://youtu.be/lPac7eI80N8

Jeff Holden, súčasný produktový riaditeľ Uberu na včerajšej konferencii Web Summit oznámil, že americký startup pripravuje službu uberAIR, rýchlu, tichú a bezpečnú vzdušnú dopravu. Program je súčasťou širšej iniciatívy Elevate. V rámci tej chce Uber prevádzkovať v najľudnatejších mestách sveta sieť elektrických lietadiel.

Nepôjde však o hocijaké lietadlá. Elektrické letúne označované skratkou VTOLe majú vertikálny štart a pristávanie, čo pohyb vo veľkých mestách uľahčuje. Dokážu odviezť naraz štyroch cestujúcich a hlavnými výhodami oproti vrtuľníkom má byť nižšia hlučnosť, vyššia bezpečnosť a vďaka využívaniu elektrickej energie aj nižšia cena a šetrenie životného prostredia.

ZDROJ | UBER

Zaujímavú informáciu predniesol analytický tím spoločnosti. Ten odhaduje, že cesta lietadlom letiacim rýchlosťou 300 km/h bude stáť cestujúceho približne toľko isto, čo uberX. Uber ďalej tvrdí, že v budúcnosti by náklady mohli klesnúť pod aktuálnu cenu jázd automobilom. Nové riešenie by navyše odľahčilo aktuálnu premávku v LA.

Pozrite siUber berie lietajúce autá vážne, má posilu z NASA

V najbližších rokoch bude táto „taxislužba“ riešiť všetky otázky týkajúce sa bezpečnosti, hluku a regulácií s jedným z prvých miest, kde bude uberAIR dostupný, Los Angeles. To, že Uber nechce zostať len pri prázdnych slovách dokazuje aj zmluva so spoločnosťou Sandstone Properties. Tá na tieto úkony poskytne viac ako 20 strategicky rozložených nehnuteľností po meste. Tie budú tvoriť sieť Uber Elevate.

Pozrite siUberSELECT – cestovanie v prémiovkách za drahšie už aj v Bratislave

A aký by mal byť reálny prínos? Uber odhaduje, že cesta, ktorá dnes trvá autom jednu hodinu a dvadsať minút by mohla byť skrátená na 4 minúty vzduchom a menej ako polhodiny autom. uberAIR chce službu kombinovať s už existujúcimi programami, nakoľko presné prílety do zákazníkom stanovených lokalít by neboli možné časovo ani finančne.

ZDROJ | Uber

Prvé ukážkové lety sú naplánované na rok 2020. Obmedzenú komerčnú prevádzku plánuje Uber spustiť v 2023. uberAIR by mal naplno fungovať v roku 2028, kedy sa budú konať v Los Angeles letné olympijské hry.

ZdrojUber

Komentáre k článku