Uber v Paríži buduje centrálu na vývoj lietajúcich taxíkov

ZDROJ | Uber

Uber sa najnovšie rozhodol investovať do hlavného mesta Francúzska. Chce tu pracovať na autonómnych lietajúcich taxíkov, ktoré by mohli pasažierov prevážať už o pár rokov.

predminulú jeseň odhalila firma Uber svoj zámer razantne zapracovať na vývoji vlastného „lietajúceho auta“, či skôr lietadla s kolmým štartom aj pristávaním. Projekt s názvom Uber Elevate má zahŕňať lietajúce autá VTOL (Vertical take off and landing aircraft) na elektrický pohon, ktoré chce mať americký startup do roku 2026.

V utorok spoločnosť ohlásila, že v Paríži postaví centrálu s názvom Advanced Technologies Center. Pôjde tak o prvé výskumné stredisko svojho druhu, ktoré sa bude nachádzať mimo Severnej Ameriky. V Amerike sú tieto centrá v mestách Pittsburgh, Toronto a San Francisco.

ZDROJ | Uber

Uber chce v najbližších piatich rokoch investovať vo francúzskom meste 20 miliónov eur, ktoré pôjdu prevažne na vytváranie AI algoritmov či vývoj nového druhu systému riadenia dopravy, ktorý by sa staral o plynulú dopravu lietajúcich taxíkov. Okrem toho bude spoločnosť spolupracovať s École polytechnique, poprednou francúzskou školou neďaleko Paríža. Nová centrála má byť otvorená už túto jeseň, prácu si tam nájdu top talenty v oblasti inžinierstva či strojového učenia.

Pozrite siUber ukázal uberAIR, odhalil koncepty lietajúcich strojov

Nie je síce známe, prečo padla voľba na hlavné mesto Francúzska, no z dôvodu Eiffelovej veže to asi nebude. Ani Paríž totiž neobišiel trend protestujúcich taxikárov bojujúcich za zakázanie Uberu, ktorému predchádzalo zrušenie služby UberPOP. Spoločnosť dokonca v roku 2016 nakrátko pozastavila svoje pôsobenie úplne.

ZDROJ | Uber

To, že nové softvérové stredisko vznikne v Paríži však neznamená, že sa v ňom budú konať aj testovacie jazdy. Tie má Uber naplánované na rok 2020 a konať sa budú v Los Angeles a Dalase. Spoločnosť ale chce testovanie spustiť v troch mestách, pričom to tretie ešte vybrané nebolo. Uber má totiž na kandidáta niekoľko požiadaviek, ako napríklad že metropolitná oblasť musí mať viac ako 2 milióny obyvateľov, roztrúsené obyvateľstvo či letisko najviac jednu hodinu od centra.

ZdrojUber

Komentáre k článku