Uber predáva čínsku pobočku a investuje 500 miliónov do máp!

Uber, už aj u nás dobre známa služba na zdieľané jazdenie, má dve zásadné novinky. Chystá predaj, resp. zlúčenie svojej čínskej pobočky s jej hlavným konkurentom a má v pláne preinvestovať až 500 miliónov dolárov na vytvorenie nových mapových podkladov.

Pozrite siUber prichádza aj na Slovensko a do nedele bude zadarmo!

Uber 5
ZDROJ | Uber

Didi prevezme Uber China

Uber China mal byť prosperujúci podnik, veď v Číne žijú stovky miliónov potenciálnych zákazníkov. Napriek tomu svetové médiá dnes prišli s informáciou, podľa ktorej sa gigant pripravuje na zlúčenie tamojšej pobočky so svojim hlavným konkurentom, Didi Chuxing.

Práve Didi je jednou zo spoločností, ktoré na čínskom trhu rastú ako huby po daždi. Didi Chuxing pritom vznikla z dvoch konkurenčných spoločností – Didi Dache a Kuaidi Dache v roku 2013.

Vďaka investíciám z rôznych kruhov, dokonca aj od amerického Apple, sa z nej za pár rokov stal najväčší tamojší prevádzkovateľ zdieľaných jázd. Neoficiálne informácie hovoria o 87% pokrytí veľkých miest Číny.

Didi Rappler.com
ZDROJ | Rappler.com

Didi Chuxing by mala podľa predbežných informácií prevziať celú čínsku pobočku Uber China, vďaka čomu a jej hodnota zvýši na zhruba 35 miliárd dolárov.

Za tento obchod ale Uber nedostane žiadne financie, ale akcie spoločnosti. Konkrétne má ísť až o 20% akcií Didi Chuxing. Uber tak v Číne úplne skončí.

Uber však ostane operovať na všetkých ostatných svetových trhoch. Ktovie ale ako to dopadne, ak Didi narastie natoľko, že prekročí hranice Číny a bude konkurentom pre Uber v iných ázijských krajinách.

Bloomberg zároveň ale informuje, že Didi Chuxing plánuje investovať 1 miliardu dolárov do spoločnosti Uber. Uber tak bude akcionárom Didi a Didi bude akcionárom Uber. Možno to nakoniec skončí tak, že obe spoločnosti budú jednou, len s iným názvom v Číne a v ostatnom svete.

Didi Chuxing
ZDROJ | Didi Chuxing

500 000 000 USD na mapy

Ešte zaujímavejšia správa prišla z denníka Financial Times. Ten tvrdí, že Uber investuje 500 miliónov dolárov do tvorby nových mapových podkladov.

Tie bude využívať nielen v súčasnej aplikácii, ale aj v budúcnosti pre presné navigovanie autonómnych automobilov.

Pozrite siUber chce pol milióna robotických áut Tesla

Uber totiž už dlhšie pracuje na vývoji vozidla, ktoré bude schopné autonómnej jazdy. Okrem toho, že ušetrí za šoféra, ktorého je potrebné platiť nemalou sumou, bude môcť využívať väčšie množstvo áut. Nie všade má totiž Uber dostatok vozidiel.

DigitalGlobe spojenie Uber 01
ZDROJ | DigitalGlobe

Uber bude na tvorbe máp spolupracovať so spoločnosťou DigitalGlobe, ktorá vytvára satelitné snímky aj pre samotný Google, od ktorého sa chce Uber čo najskôr odpojiť a mať vlastné mapy.

DigitalGlobe pritom spoluprácu potvrdila minulý mesiac. Zároveň do Uberu nastúpil niekdajší šéf Google Máp, Brian McClendon. Ten má vraj veľké plány, na čo mu Uber „dal“ práve spomínanú sumu.

Pre Uber je to ale stále malá investícia, ktorú bude určite navyšovať. Jeho trhová hodnota je v súčasnosti odhadovaná na 62,5 miliardy dolárov a je tak najhodnotnejšou súkromnou spoločnosťou v Silicon Valley. Investori pritom spoločnosti stále klopú na dvere s miliardovými ponukami.

Uber ATC car
ZDROJ | Uber

ZdrojWired,Bloomberg,Business Insider,Financial Times

Komentáre k článku