Uber plánuje v roku 2023 spustiť svoje lietajúce taxi

ZDROJ | Uber

Uber už dávno neponúka iba služby bežnej automobilovej dopravy. V niektorých krajinách ponúka limuzíny či dokonca lode. Najnovšie plánuje spustiť lietajúce taxíky.

Lietajúce taxíky sú sen mnohých nadšencov technológií a revolúcie v dopravnom systéme. Uber bude možno už o pár rokov priekopníkom v takomto druhu dopravy.

ZDROJ | Joby Aviation

Pozrite siS Uberom od dnešného dňa ešte bezpečnejšie

Uber začal spolupracovať s kalifornskou start-upovou firmou Joby Aviation, ktorá pracuje na elektrických lietadlách už niekoľko rokov. Firmu Joby Aviation podporujú také  mená technologického priemyslu ako Intel, Toyota či JetBlue.

Firma zatiaľ svoj prototyp neukázala, no malo by ísť o ďalšie z radu lietajúcich áut, na akom pracujú desiatky firiem z celého sveta vrátane slovenského AeroMobilu. Joby Aviation chce vytvoriť hybrid auta a dronu, ktorý bude mať 12 rotorov a kabínu pre štyroch pasažierov.

Výhodou má byť vertikálne vzlietnutie podobne ako pri drone a plne elektrický pohon. Uber plánuje zabezpečiť kontrolu dopravy a infraštruktúru, aby nedochádzalo ku kolíziám.

Okrem Joby Aviation, Uber spolupracuje aj s ďalšími firmami na výrobe lietajúcich taxíkov – Jaunt, Embraer, Pipistrel, Karem Aircraft, Bell a Aurora Flight Sciences.

ZDROJ | Joby Aviation

Pozrite siNajnovší prototyp lietajúceho taxíka Lilium sa úspešne vzniesol

To, čo sme mohli vidieť pred pár rokmi v sci-fi filmoch, sa možno už v roku 2023 stane realitou. O pár desiatok rokov bude reálne možné, že nám nad hlavami budú krúžiť desiatky takýchto lietajúcich taxíkov, ktoré značne urýchlia dopravu. Zároveň lietajúce taxíky by sa mohli stať tým druhom dopravy, ktorý bude udržateľný.

Kým sa tak stane, bude treba vytvoriť množstvo regulácií, aby bola zabezpečená bezpečnosť. Pôjde o úplne nový druh dopravy, ktorému bude potrebné vymyslieť pravidlá.

ZdrojThe Verge

Komentáre k článku