Uber má novú appku, je hlavne rýchlejšia a jednoduchšia

ZDROJ | Uber

Spoločnosť Uber dnes predstavila svoju vynovenú aplikáciu s novými funkciami. Po prvýkrát v histórii aplikácie nedáva najskôr otázku kde sa nachádzate, ale kam smerujete. Vznikol aj nový web. Pribudli však aj ďalšie novinky, no zatiaľ len v zahraničí.

uber-8
ZDROJ | Uber

Pred siedmimi rokmi, keď v San Franciscu spustil Uber svoje služby, bolo podľa zástupcov spoločnosti jeho hlavným cieľom, aby cestujúci získali jazdu jednoducho len za pomoci stlačenia tlačidla.

Počas svojej expanzie, aby uspokojil mnohé potreby cestujúcich – od UberBLACK a uberX po uberPOOL, sa rozvinul na globálnu službu, ktorá pomáha miliónom ľudí denne presúvať sa vo viac ako 500 mestách.

Uber, ktorý je na Slovensku zhruba 15 mesiacov má podľa vlastných slov viac ako 30-tisíc registrovaných cestujúcich. Funguje pritom len v Bratislave.

uber-7
ZDROJ | Uber

Úplne nová appka Uber

Odkedy Uber svoju aplikáciu naposledy (v roku 2012) redizajnoval, postupne sa stala zložitejšou a menej prehľadnou.

Preto chcel Uber svojim používateľom znova priniesť čistý a jednoduchý dizajn nadväzujúcu na pôvodný zámer. Priniesol tak rýchlejšiu a múdrejšiu aplikáciu pre cestujúcich, ktorú prestaval úplne od základov.

uber-3
ZDROJ | Uber

„S maximálnym sústredením na našich cestujúcich sme navrhli novú aplikáciu Uber založenú na našom presvedčení, že čas je luxus a všetky informácie, ktoré potrebujete, by ste mali mať vždy na dosah končekov prstov,“ vysvetľuje Barbora Polachová, marketingová manažérka Uber pre Českú republiku a Slovensko.

uber-ba-2

Dni, kedy aplikácia každého cestujúceho vyzerala rovnako, sú preč. Všetko v rámci novej aplikácie sa točí okolo jednoduchej otázky – kam to bude?

https://www.youtube.com/watch?v=I1DdoN6NLDg

Nová aplikácia Uber sa navyše učí z rutiny cestujúcich. To znamená, že ak cestujúci využíva Uber dosť často, budú sa mu zobrazovať skratky, ktoré mu ponúknu možnosť cestovať tam, kde je to predpokladané.

Ak napríklad pravidelne cestujete domov cez Uber v určitom čase, appka si to zapamätá a bude vám ponúkať konkrétny cieľ. Časom tak môžete naozaj cestovať len za pomoci jediného kliku.

https://www.youtube.com/watch?v=mFXQjRoz8nU

Prepojenie s kalendárom i známymi

Čoskoro bude podľa Barbory Polachovej spustená i možnosť prepojenie kalendár s appkou Uber. Potom sa stretnutia a naplánované udalosti automaticky zobrazia ako skratky, čo ušetrí problémy pri preklikávaní sa napríklad cez inú aplikáciu len s cieľom nájsť správnu adresu.

Uber ľudia často využívajú, aby sa stretli s priateľmi – či už na koncerte, alebo večer vonku. To znamená, že cieľom cestujúcich často býva konkrétna osoba.

Zisťovanie, kde sa táto osoba alebo priatelia presne nachádzajú však znamená mnoho vymenených textových správ.

uber-10
ZDROJ | Uber

Už čoskoro má ale Uber predstaviť novú funkciu, ktorá je založená práve na tom, že „ľudia sú nové miesta“. Práve táto funkcia používateľom umožní nastaviť si cieľ svojej cesty smerom k osobe namiesto miesta.

Stačí si zosynchronizovať kontakty s aplikáciou, zadať meno osoby do vyhľadávacieho riadku a potom, čo s cestujúcim priateľ vyzdieľa svoju polohu, bude na ceste za ním.

uber-1
ZDROJ | Uber

Ešte lepšie v zahraničí

V zahraničí, kde fungujú ďalšie služby Uberu si môžu používatelia vyberať. Ak smerujete na stretnutie a chcete sa pripraviť, vyberie si individuálnu jazdu s uberX. Na jazdu v štýle oslavy, možno UberBLACK.

A pre bežnú jazdu cez mesto si ale môžete zvoliť uberPOOL pre zdieľanie jazdy.

Po novom má byť oveľa jednoduchšie porovnať náklady všetkých možností s odhadom jazdného. Pri uberPOOL a uberX navyše tiež cestujúci uvidí predpokladaný čas príchodu, takže má všetko potrebné na to, aby sa správne rozhodol s ohľadom na svoju peňaženku aj harmonogram.

uber-4
ZDROJ | Uber

Čoskoro Uber prinesie ale ešte viac nových možností, ktoré budú založené na tom, kam cestujúci smerujú. Tí, ktorí používajú Uber, aby sa dostali na stanicu (vlak, bus, metro) si môžu pozrieť Transit, aby videli najbližšie odchody vlakov, autobusov a metra.

Ak cestujúci dostanú chuť na niečo delikátne, môžu si pozrieť Yelp recenzie priamo v aplikácii. Ak sa používateľ aplikácie Uber vyberie spoznávať napríklad novú štvrť, môže použiť Foursquare na tipy, čo robiť a kam ísť nabudúce.

https://www.youtube.com/watch?v=0Pjlry2SUz0

Tí, ktorí sú na ceste za kamarátmi, majú možnosť zahrať sa s exkluzívnymi Snapchat filtrami alebo streamovať svoje najobľúbenejšie pesničky na Pandore, aby sa dostali do nálady.

Ak sa cestujúci nachádza v meste, kde je dostupná služba UberEATS, má možnosť objednať si jedlo po ceste domov, aby spolu so svojím burritom či hamburgerom dorazili spoločne. Žiaľ, väčšina týchto nových vychytávok je dostupná mimo Bratislavy.

uber-ba-5

Nová aplikácia pre cestujúcich v priebehu nasledujúcich týždňov postupne príde do celého sveta – na iOS aj OS Android.

Počas tlačovky sme sa však dozvedeli aj to, že ďalšie služby Uber ako UberEATS (objednávka/rozvoz jedla) či UberRUSH (kuriérske služby) sa u nás tak skoro neobjavia. Rovnako je otázne, kedy by k nám mohol zavítať uberPOOL na zdieľanú jazdu, ktorého cieľom je zníženie množstva áut na cestách v mestách (viď obrázok nižšie).

uber-ba-7

Dozvedeli sme sa však zaujímavosti z pozadia Uberu. Napríklad i to, že Uber si zmeral zaplnenosť miest pred a po spustení služby UberPOOL. Mapa vľavo nižšie zobrazuje cesty Uberu pred spustením zdieľaných jázd – čím žltšie, tým plnšie ulice.

Mapa vpravo dole má síce stále pomerne rozsiahlu vyťaženosť, no je výrazne nižšia, ako pri klasických službách UberX a UberBLACK.

uber-ba-9

uber-ba-11

Nakoniec sme sa dozvedeli, že používatelia Uberu často využívajú služby na to, aby sa dopravili k staniciam metra (napríklad v Londýne), pričom do centra sa odvezú už pomocou mestskej hromadnej dopravy.

 

 

ZdrojUber

Komentáre k článku