Uber je späť v Bratislave, vodiči musia spĺňať nové zákony

Uber sa po vyše roku vracia do Bratislavy. Po novom musia vodiči spĺňať nové nariadenia podľa platných zákonov platných od 1. apríla tohto roku. Dostupná bude opäť iba služba UberX, ostatné služby Uberu, ktoré existujú v zahraničí sa u nás zatiaľ nechystajú.

Pozrite siDoručovanie potravín dronom cez Uber? Od roku 2021 vraj áno

Nesporným dôvodom spustenia sú aj blížiace sa majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré začínajú už o niekoľko dní v máji. Uber chcel stihnúť opätovný návrat a nakoniec sa mu to aj podarilo, hoci viac ako 3 týždne po tom, čo mohol. Od 1. apríla tohto roku vstúpil totiž do platnosti nový zákon, ktorý musia Uber a podobné služby dodržiavať.

Vodiči Uberu môžu byť fyzické, alebo právnické osoby, ktoré však musia spĺňať novú legislatívu. Musia mať koncesiu na prevádzkovanie taxislužby. Aj Uberisti musia mať ale svetelné označenie Taxi na streche. Okrem toho musia spĺňať aj niekoľko ďalších náležitostí.

Pozrite siUber služba na zdieľanie bicyklov prichádza do Európy

„Sme radi, že sa môžeme vrátiť do Bratislavy s plne licencovanou službou, ktorá je teraz v aplikácii Uber k dispozícii. Spôsoby, akými sa ľudia pohybujú po mestách sa menia na celom svete a Slovensko sa s novými reguláciami zaradilo na čelo. Budeme aj naďalej spolupracovať s miestnymi predstaviteľmi, pretože vyvíjame služby, ktoré riešia rastúce dopravné potreby Slovenska a zodpovedným spôsobom formujú budúcnosť mestskej mobility,” povedal Ash Kebriti, generálny manager Uber pre región Central and Eastern Europe.

UberX bude mať základný cenník pomerne nízky, no bude sa meniť podľa času a dňa. Základná sadzba je 1,20 €, za minútu státia je 0,05 €, za 1 km je 0,42 €. Minimálne jazdné, resp. poplatok za zrušenie je 2,5 €.

Okrem UberX na Slovensku nebude dostupná zatiaľ žiadna iná služba od Uberu. Ash Kebriti ale nevylúčil, že v budúcnosti sa niektorá zo služieb dostupných v Európe objaví aj na Slovensku. Ďalšie mestá na Slovensku nie sú vylúčené, no v úvode sa chce Uber sústrediť na Bratislavu a zabezpečenie servisu aj pre vodičov, ktorí musia spĺňať zákony.

Pozrite siUber toto leto spúšťa službu zdieľania bicyklov

 

Komentáre k článku