Uber chystá „výstrel z Aurory“. Zbaví sa divízie autonómnych áut

ZDROJ | Uber

Signály tu boli už dlhšie a teraz sa potvrdilo, že Uber „predá“ svoju divíziu vývoja autonómnych áut ATG jednému z konkurentov. Úvodzovky preto, že v rámci dohody Uber investuje 400 miliónov dolárov do spoločnosti Aurora, pričom do správnej rady startupu sa pripojí CEO Dara Khosrowshahi. Uber teda v skutočnosti zaplatí Aurore, aby jeho divíziu prevzala.

Pozrite siWaymo a Uber odhalili nové technológie pre autopilotov

Dôvodom sú hlavne peniaze, respektíve úsporné opatrenia. Náklady na vývoj a prevádzku Advanced Technologies Group sú obrovské a hlavný biznis Uberu, taxislužba, utrpel veľké straty kvôli koronakríze.

ZDROJ | Reuters

Pôsobia tu však aj ďalšie faktory. Uber získal pred dvoma rokmi nepríjemné prvenstvo, keď jeho testovacie autonómne auto ako prvé zabilo chodkyňu a negatívnu publicitu mu prinášal  aj dlhoročný súdny spor s konkurenciou Waymo kvôli inžinierovi odsúdenému za krádež obchodného tajomstva. Anthonyho Levandowského za tento skutok odsúdil federálny súd na 18 mesiacov.

Uber testoval robotické autá vo viacerých mestách, ale napriek investíciám vo výške stámiliónov dolárov nie je ani zďaleka blízko dosiahnutia svojich snov o automatických taxíkoch, ktoré sa nikdy nesťažujú zamestnávateľovi a nežiadajú zvýšenie platu.

ZDROJ | Volvo

Toto uťahovanie opaskov pritom zrejme nie je jediné. Začiatkom decembra vyšlo najavo, že Uber rokuje aj o predaji svojej divízie lietajúcich taxíkov spoločnosti Joby Aviation. Predaj by sa mohol uskutočniť v priebehu niekoľkých týždňov. Uber sa tiež nedávno zbavil svojej jednotky zameranej na skútre a bicykle Jump a predal podiel vo svojom podnikaní v obore nákladnej dopravy Uber Freight.

Firma sa takýmto  zoštíhľovaním môže dopracovať k ziskovosti, ale myšlienku autonómnych áut neopúšťa, naopak.

Pozrite siUber prejde na elektromobily, ich vodičom priplatí

„Akvizíciou ATG získa Aurora silný tím a technológiu, prístup na viacero trhov a zdroje,“ uviedol Chris Urmson, generálny riaditeľ spoločnosti Aurora. Aurora tak bude mať jednu z najsilnejších pozícií na dodávku produktov pre autonómnu jazdu pre zaistenie bezpečnej, dostupnej a lacnejšej dopravy a logistiky. Firma by mala po akvizícii dosiahnuť hodnotu 10 miliárd dolárov.

Dohoda s Aurorou ponechá Uber v hre o samojazdiace autá a umožní mu licencovať akúkoľvek výslednú technológiu. Výsledky vývoja bude môcť využiť bez toho, aby vynakladal obrovské množstvo peňazí, ktoré utrácal v ATG.

Zdá sa teda, že Waymo bude mať v oblasti autonómnych áut nového kľúčového konkurenta s bývalým sokom v pozadí.

ZdrojEngadget

Komentáre k článku