Uber chce do 10 rokov lietajúce taxíky

Už pred mesiacom sa objavila informácia, že spoločnosť Uber plánuje vyvinúť autonómne drony na prepravu cestujúcich v mestách. Tajomne znejúce označenie technológie VTOL (Vertical take off and landing aircraft ) neznamená pritom nič iné, ako lietadlo s vertikálnym štartom a pristátím.

Sem patria aj helikoptéry a všetky možné drony so štyrmi a viacerými vrtuľami.

Pozrite siUber chce pol milióna robotických áut Tesla

V tomto prípade však pôjde o dopravný prostriedok viac podobný lietadlu, vybavený krídlami, ktorý bude schopný vďaka vrtuľovému systému vertikálne nielen štartovať a pristávať, ale aj manévrovať, alebo fixovať sa v určitej polohe vo vzduchu.

uber-vtol
ZDROJ | Uber

Podobný lietajúci stroj chystá v rámci projektu VTOL X-Plane aj americká armádna agentúra Darpa v spolupráci s firmou Aurora Flight Sciences.

Pozrite siVolvo a Uber sa spojili, budú robiť autonómne autá už teraz!

Svoju víziu Uber prezentoval v 97-stranovom dokumente, kde tvrdí, že lietanie na vyžiadanie bude finančne dostupné a reálne do desiatich rokov. Nutnou podmienkou je však (okrem technologických výziev) aj účinná spolupráca s regulačnými orgánmi, komunálnymi inštitúciami a výrobcami.

https://www.youtube.com/watch?v=N4xP_YW2dAE

Bude potrebné okrem dostupných lietadiel vybudovať aj sieť heliportov. Uber sa domnieva, že v konečnom dôsledku by mohlo byť použitie VTOL strojov na prepravu lacnejšie ako vlastné auto.

uber-vtol-cestovna-mapa
„Cestovná mapa“ vývoja autonómnych taxíkov VTOL podľa Uber-u.

Letecká doprava na vyžiadanie predstavuje novú víziu pre mestá budúcnosti.  Poznamenajme však, že zatiaľ nemáme uspokojivo zvládnuté ani autonómne autá, ktoré sa pohybujú viac-menej v 2D priestore.

Vo vzduchu je dnes síce doprava v porovnaní s cestnými komunikáciami mizivá, s nástupom lietajúcich áut a dronov, o akých uvažuje aj Uber, sa to však môže dramaticky zmeniť.

Airbus Vahana2
ZDROJ | Airbus Group

Práve pri hustejšej doprave by však mohli systémy riadené autopilotom podstatne prispieť k vyššej bezpečnosti. Nakoniec o autonómnom riadení uvažujú aj tvorcovia slovenského Aeromobilu a myšlienku lietajúcich taxíkov rozvíja aj Airbus.

Pozrite siAirbus chce lietajúci taxík Vahana do desiatich rokov

Uber plánuje zvolať začiatkom budúceho roka globálny samit na tému lietania na vyžiadanie (on-demand aviation ). Má preskúmať jeho možnosti s využitím malých elektrických lietadiel a dopady takejto dopravy na zníženie zaťaženia pozemnej infraštruktúry v mestách.

ZdrojREUTERS

Komentáre k článku