Uber čelí ďalším problémom s Európskym súdom

Spoločnosť Uber má v Európe ďalší problém. Nové rozhodnutie európskeho súdu tak môže poriadne skomplikovať jej činnosť na našom kontinente.

https://youtu.be/yUvBBO5wvuY

Uber, ktorý do Európy expandoval pred piatimi rokmi asi ani netušil, akým výzvam bude musieť čeliť. Z dôvodu politiky spoločnosti, kedy najprv príde na trh a až potom rieši predpisy jednotlivých štátov to však bola len otázka času.

Podľa vyjadrenia generálneho advokáta európskeho súdneho dvora, Macieja Szpunara, americká korporácia nepracuje ako aplikácia, ale ako prepravná spoločnosť. Z tohto dôvodu pre ňu musia platiť tie isté pravidlá, ako platia ako pre iných poskytovateľov týchto služieb.

Pozrite siV roli turistu, návštevníka i domáceho v Bratislave – Uber

Szpunar si ďalej myslí, že Uber nemôže byť považovaný za digitálnu platformu, pretože ich činnosť zabezpečovania prepravy je primárna. Zatiaľ čo spájanie používateľov hľadajúcich odvoz so šoférmi cez aplikáciu je len druhotným komponentom spoločnosti.

Ak sa súdny dvor skutočne rozhodne označiť Uber za prepravnú spoločnosť, takéto rozhodnutie sa ostatných krajín Európskej únie nemusí dotknúť. Je však bežné, že jednotlivé štáty budú s týmto výsledkom súhlasiť. Konečné vyjadrenie by sme si mali vypočuť ešte tento rok.

Estónsko, Poľsko, Fínsko a Česko budú môcť z tohto rozhodnutia profitovať ako prvé. Tu totiž Uber funguje zatiaľ na verzii UberPOP, čo znamená používanie obyčajných vodičov.

Pozrite si#YearWithUber – Uber má aj na Slovensku svojich rekordérov

Jedným z riešením tak ostáva podriadenie sa pravidlám Európskej únie, čo by znamenalo certifikovaných vodičov, za ktorých by spoločnosť odvádzala dane či poistenie.

Uber už návrh videl a čaká na finálne rozhodnutie. I napriek tomu tvrdí, že tento záver neovplyvní spôsob jeho fungovania vo väčšine štátov Európskej únie. Naopak sa nechal počuť, že výsledok výrazne ovplyvní proces zmeny zastaraných zákonov, ktoré by umožnili Európanom cestovať stlačením tlačidla.

ZdrojCuria Europa

Komentáre k článku