Uber bude mať vlastný elektromobil, spája sily s britskou automobilkou Arrival

ZDROJ | Arrival

Uber nebude plniť svoje environmentálne záväzky iba pomocou elektromobilov z dielní skupiny General Motors. Svojim partnerským vodičom čoskoro ponúkne aj vlastný elektromobil, ktorý vyvinie v spolupráci s britskou automobilkou Arrival. Do výroby sa má dostať už v priebehu roka 2023.

Uber si ešte v roku 2017 stanovil cieľ využívať na území Londýna najneskôr do roku 2025 plne elektrifikovanú flotilu taxíkov. Partnerským vodičom tak začal ponúkať príspevky na výmenu ich vozidiel za nové elektromobily, ako aj špeciálne príplatky v rámci programu Uber Green za absolvovanie zelených jázd pomocou hybridných alebo plne elektrických vozidiel.

Ponuka elektromobilov sa síce z roka na rok postupne rozširuje, no máloktorý model je dnes skutočne vhodný pre potreby taxislužieb. Paradoxne je to práve Londýn, ktorý má so špeciálnymi modelmi pre taxislužby bohaté skúsenosti, stačí sa pozrieť na ikonické čierne taxíky od spoločnosti LEVC (Geely). K tým by sa mali už v roku 2023 pridať aj nové Uber taxíky od automobilky Arrival.

ZDROJ | Arrival

Značka Arrival bola doteraz spájaná iba s komerčnými elektrickými dodávkami a autobusmi, ktoré by sme mali začať postupne vídať aj na európskych cestách. V spolupráci s Uberom to bude vôbec po prvý krát, čo sa táto britská automobilka pustí aj do vývoja osobného elektromobilu a prizvať si k tomu má aj vodičov služby Uber, ktorí sa s ňou majú podeliť o svoje požiadavky a potreby.

ZDROJ | Arrival

Arrival si zakladá na vývoji a výrobe všetkých komponentov vrátane batérií, pričom samotnú výrobu sa na rozdiel od konkurencie snaží deliť medzi viaceré menšie výrobné fabriky. Samotnú centrálu má priamo v Londýne, kde po spustení výroby začnú jazdiť aj jej prvé elektrické taxíky pre Uber.

ZDROJ | Arrival

Nateraz sa Arrival a Uber podelili so svetom o niekoľko záberov na koncept, od ktorého sa bude vyvíjať ďalší vývoj ich vlastného elektromobilu. Finálny dizajn však svetu ukážu najskôr koncom tohto roka a na cestách elektromobil uvidíme až v roku 2023. Samotný Uber chce elektrifikovať flotilu svojich taxíkov v Severnej Amerike najneskôr do roku 2030 a v Európe do roku 2040.

Pozrite siBatérie od Factorial Energy – prielom, alebo marketing?

V tejto chvíli nie je jasné, či sa má automobilka Arrival postarať o elektrifikáciu vozového parku služby Uber aj v ďalších kútoch sveta, alebo v nich Uber nadviaže obdobné partnerstvá s ďalšími menšími automobilkami. Otázna je nateraz aj cena pripravovaného elektromobilu. Zatiaľ vieme iba to, že má byť „cenovo dostupný“, pričom predpokladať môžme aj dostupnosť nejakej formy jeho financovania dostupného iba pre partnerských vodičov služby Uber.

ZdrojReuters

Komentáre k článku