Uber Air bude komerčne dostupný v roku 2023 v troch mestách

ZDROJ | Uber

Elektrické lietajúce taxíky sú realitou do pár rokov. Majú výrazne šetriť čas, ktorý trávime prepravou.

Lietajúce taxíky čoskoro nebudú len fantáziou tvorcov sci-fi filmov. Uber priblížil projekt Uber Air City, ktorý má naplánované testovacie lety už na rok 2020. Spoločnosť má ambíciu spustiť projekt do ostrej komerčnej prevádzky v roku 2023 v austrálskom Melbourne, kde prebehnú aj testovacie lety.

ZDROJ | Uber

„Na treťom ročníku Elevate summitu Uber sa uskutočnil let na ukážku ako bude vyzerať realita v roku 2023. Ukazujeme, že stlačenie tlačidla a objednanie letu je oveľa bližšie ako si môžete myslieť, vrátane nových skyportov, nových leteckých taxi kabín, nových modelov lietadiel a oveľa viac. Elevate je vízia spoločnosti Uber, ktorá má zdvihnúť dopravu z 2D reality a presunúť sa do oblakov s plne elektrickými vzdušnými taxíkmi, ktoré sú zelené, tiché a bezpečné,” povedal Eric Allison, šéf Uber Elevate.

ZDROJ | Uber

Spoločnosť nemá ambíciu vyrábať vlastné lietajúce elektor taxíky. Bude však spolupracovať v lídrami v oblasti elektrolietadiel s vertikálnym vzletom, na oplátku ponúka svoju sieť Uber Air. Realitou sú už partnerstvá s poprednými spoločnosťami v odbore Macquarie, Telstra a Scentre Group. Melbourne sa do testovacie pilotného programu pridalo ako tretie mesto po amerických Dallas a Los Angeles. Dôležitým článkom projektu je melbournské letisko, ktoré poskytne infraštruktúru a potrebné telekomunikačné riešenia, čím sa stáva kľúčovým hráčom.

ZDROJ | Uber

Pre lepšiu predstavu toho aký význam táto doprava bude mať, uviedol Eric Allison, globálny riaditeľ Uber Elevate, príklad cesty z melbournskej biznis štvrte na letisko. Cesta zvyčajne trvá medzi 25 minútami až hodinou. Ak použijete Uber Air zvládnete ju za 10 minút.

ZDROJ | Uber

Štandardom interiéru kabíny lietadla pre Uber Air sa má stať model, ktorý vznikol spoluprácou štúdia ZEO Studio so spoločnosťami Safran Cabin a Bipolar studio. Rovnako tak bol predstavený návrh Skyportu, z ktorého má byť uskutočnený prvý komerčný let v roku 2023. Tieto Skyporty budú vystavané Melbourne, Dallase a Los Angeles. Návrhy zaŕňajú modernizáciu parkovacích štruktúr, ale aj nové budovy.

ZDROJ | Uber

Spoločnosť už má vytipované aj ďalšie mestá, do ktorých by Uber Air chcela rozšíriť. Spomenuté boli Tokio a Osaka v Japonsku, Bombaj, Dillí a Bangalore v Indii, k testovaciemu Melbourne by sa malo neskôr pridať aj Sydney. V hre sú tiež Rio de Janeiro a francúzska Paríž.

ZdrojTlačová správa,mashable.com

Komentáre k článku