Twitter vie o zločine až o hodinu skôr, ako polícia

ZDROJ | Pixabay / Mizter_x94

Známa sociálna sieť Twitter vie podľa najnovších prieskumov o kriminálnej aktivite skôr, ako policajné zložky. V niektorých prípadoch bol rozdiel dokonca hodinový.

Analyzovaním dát zo štrajkov, ktoré sa konali v Londýne v roku 2011 prišli výskumníci z univerzity v Cardiffe so zaujímavými číslami. Počítačové systémy, ktoré sociálnu sieť skenovali, vedeli o vyčínaní v podobe rozbitých okien či horiacich autách skôr, ako boli tieto prípady nahlásené polícii.

ZDROJ | Pixabay – Unsplash

Systém navyše vedel zo zdieľaných príspevkov zistiť, kde by sa vzbury mohli konať a taktiež poskytol informácie o miestach, kde sa ľudia stretávali. Samozrejme v reálnom čase.

Pozrite siFacebook, Twitter a Instagram obmedzili prístup tretích strán k vašim dátam

Výskumníci pri testovaní použili algoritmy strojového učenia na analýzu 1,6 milióna príspevkov. Do úvahy sa bral čas, kedy bol Tweet napísaný, miesto, odkiaľ bol napísaný aj obsah príspevku. V konečnom výsledku bola sociálna sieť rýchlejšia vo všetkých prípadoch, okrem dvoch, kedy ľudia udalosť nahlásili skôr.

V jednom prípade vedel dokonca Twitter o zločine o hodinu a 23 minút skôr, ako samotná polícia. Išlo o periférne mesto Londýna, Enfield.

ZDROJ | Pixabay – KristopherK

Zaujímavé je i to, že táto štúdia prišla len niekoľko dní po tom, ako sa šéf jedného z okrskov birmighamskej polície vyjadril, že kvôli zníženiu rozpočtu bude do budúcna ťažké čeliť podobným výzvam, akou boli i spomínané londýnske štrajky v roku 2011.

Autori výskumu si vedia predstaviť, že sociálne siete by sa v blízkej dobe mohli stať dôveryhodným zdrojom informácií o kriminálnej aktivite. Ich vplyv taktiež nie je zanedbateľný, o čom sme sa mohli presvedčiť aj pri vzniku novej organizácie zameranej na boj proti terorizmu. Otázne však je či ľudia nestratia záujem o miesto, kde bude každý ich krok monitorovaný.

ZdrojCardiff University

Komentáre k článku