Tvárová biometria sa dostala do kongresu. Môže porušovať právo na súkromie

Diskusia o porušovaní súkromia a práv garantovaných ústavou mala pozitívny priebeh, no nepriniesla nič konkrétne. Niečo sa však spraviť musí, zhodli sa členovia kongresu.

Projekt tvárovej biometrie spoločnosti Amazon vzbudil vlnu nevôle už takmer presne pred rokom, keď sa do plnej prevádzky spustil v americkom Orlande. Biometriu tváre, ktorá je schopná pracovať v reálnom čase, zaviedla miestna polícia, ktorá takto dokázala sledovať doslova každého jedného človeka na území mesta a záznamy porovnávať s databázou tvárí, ktorú má k dispozícii. Kritika znela jasne, porušenie slobody, ktorú garantuje ústava.

ZDROJ | MultiVu

Diskusia o obmedzovaní slobody sa počas roka stále viac rozrastala a prvé výsledky prišli začiatkom mája 2019, kedy v San Franciscu, ako prvom americkom meste vôbec, mestská dozorná rada takmer jednohlasne schválila zákon, ktorý zakazuje polícii a štátnym agentúram používať technológiu na území mesta. Zákon je momentálne v pripomienkovaní.

Pozrite siSan Francisco ako prvé americké mesto zakázalo rozpoznávanie tvárí

Otázka porušenia slobody sa dostala až do amerického kongresu, kde na túto tému počas týždňa prebehla diskusia. Ako republikáni, tak demokrati, sa vzácne zhodli, že je čas na nastavenie pravidiel vo využívaní technológie. Akoby však zákon mal vyzerať zatiaľ nikto netuší.

ZDROJ | Wikimedia

Prvá diskusia bola zameraná najmä na to, aké dôsledky používania biometrie tváre orgánmi činnými v trestnom konaní má na slobodu občanov. Výsledok debaty zatiaľ nepriniesol žiadne riešenia, kongres sa však jednomyselne zhodol na tom, že skenovanie tvárí občanov Spojených štátov Amerických môže porušovať ústavné právo.

V súčastnosti federálne agentúry nie sú povinné získať povolenie na využívanie technológie rozpoznanie tváre, ak chcú identifikovať potencionálnych podozrivých z trestnej činnosti. Kritici prízvukujú, že spoločnosti, vláda a agentúry majú v podstate možnosť ukradnúť a používať biometrické údaje občanov bez ich súhlasu, čím im obmedzujú právo na súkromie.

Pozrite siAutopožičovňa Hertz chce využívať rozpoznávanie tváre

V rámci diskusie tiež odznelo, že samotná technológia stále trpí závažnými nedostatkami, je zavádzaná prirýchlo a dá sa ľahko zneužiť.

https://www.youtube.com/watch?v=lSSZ3-ZIkHU

Po diskusii odzneli návrhy, že by sa zavádzanie technológie malo pozastaviť a uvaliť moratórium na právne využívanie, minimálne, kým nenastane technický pokrok.

Zdrojtheverge

Komentáre k článku