TV stanice cez anténu si budete musieť preladiť. Kedy a ako?

ZDROJ | Samsung

Towercom, ako provider pozemného terestriálneho vysielania na Slovensku oznámil, že sa chystá uvoľňovať pásmo, ktoré je určené pre mobilné siete 5G. Z toho dôvodu si budú musieť používatelia s klasickým DVB-T príjmom signálu preladiť stanice na nové frekvencie.

ZDROJ | Philips

Towercom musí uvoľniť v súčasnosti využívané frekvenčné pásmo 700 MHz pre potreby mobilných sietí, ktoré začnú využívať slovenskí operátori už budúci rok pre siete 5G. V tomto pásme je pritom cez DVB-T štandard šírené vysielanie na programoch 49 – 60.

Práve preto začne Towercom postupne meniť frekvenciu pre tieto kanály, no žiaľ nie celoplošne a naraz, ale postupne. Pokojne sa tak môže stať, že používateľ bez tejto vedomosti zrazu nebude mať TV signál. Towercom tvrdí, že o zmenách bude informovať v jednotlivých lokalitách postupne všetkých divákov.

ZDROJ | Towercom

Zároveň cez web cezantenu.sk je možné si overiť, kedy bude zmenené pásmo v konkrétnej lokalite. Medzi prvými budú v lete tohto roku najväčšie slovenské vysielače, postupne sa budú meniť aj menšie vysielače. Niektoré sa zmenia až na jar 2020.

Vďaka informácii na webe cezantenu.sk je možné si zapísať do kalendára dátum, kedy má dôjsť k zmene pásma. Následne je nutné si v televízore opäť nechať TV stanice vyhľadať, automaticky.

ZDROJ | Towercom

V prípade DVB-T sa pritom bavíme o siedmich bezplatne šírených TV staniciach: Jednotka (aj HD), Dvojka (aj HD), JOJ, Wau, Plus, TA3 a TV Lux. Tá zároveň prechádza na štandard DVB-T2 s podporou H.265 kodeku, ktorý ale nemusia podporovať všetky televízory.

Nové modely aktuálne dostupné na trhu, ale aj niekoľko rokov staré modely by s DVB-T2 mať problém nemali. V prípade, že váš televízor nepodporuje DVB-T2, je nutné si dokúpiť malý TV box s podporou tohto štandardu a prepojiť ho s TV cez HDMI či iný port.

 

ZdrojCezantenu.sk

Komentáre k článku