Túžite letieť do kozmu? Teraz máte jedinečnú šancu, dokonca zadarmo

ZDROJ | Moon Express

Japonský boháč včera vyzval záujemcov o let do vesmíru, aby sa uchádzali o miesto na kozmickej lodi SpaceX, ktorá ich má dopraviť k Mesiacu. Dĺžka letu je zhruba 386 000 kilometrov.

Yusaku Maezawa je zakladateľ najväčšieho japonského on-line obchodu s módou, Zozotown. Jeho hodnota sa podľa Forbes odhaduje na 2 miliardy dolárov (1,651 miliardy eur). Vo vesmírnych pretekoch o cestu civilistov do kozmu sa zviditeľnil v roku 2018, keď Elon Musk oznámil, že 42-ročný Yusaku bude prvým súkromným zákazníkom, ktorý bude jazdiť po Mesiaci.

ZDROJ | Chris Carlson (AP)

V tej dobe Yusaku plánoval vziať na „výlet“ umelcov, ktorí mali premeniť misiu na umelecký projekt s názvom #dearMoon. Zdá sa však, že po čase zmenil názor na tento úlet a včera oznámil, že sa môže prihlásiť rozmanitejšia verejnosť, nielen umelci. Vo videu miliardár povedal, že jeho plán sa za tú dobu vyvinul a dodal, že „možno každý človek robí niečo kreatívne, čo by sa dalo nazvať umením“.

Pozrite siSpaceX je kľúčom k návratu na Mesiac, vynesie tam vesmírnu stanicu

Spolu má letieť skupina 10 až 12 ľudí, Yusaku však hľadá len 8 záujemcov. Jeho požiadavka na členov posádky je, aby ich úsilie pomohlo iným ľuďom. resp. spoločnosti ako celku a sú ochotní podporovať ostatných členov misie, ktorí majú rovnaké ambície.

cesta na mesiac
ZDROJ | dearMoon

Ďalšie podrobnosti oznámené neboli, nemáme teda predstavu, akým výcvikom by mali astronauti prejsť, to najdôležitejšie však vieme. Letenky zacvaká Yusaku Maezawa osobne: „Za celú cestu zaplatím. Kúpil som všetky sedadlá, takže to bude súkromná jazda.“ Let k Mesiacu bude trvať tri dni.

Yusaku ohlásil minulý rok v januári bizarnú kampaň, v ktorej hľadaj partnerku na cestu okolo Mesiaca. Dostal 27 722 prihlášok, cesta mala byť poňatá ako reality show s názvom  Full Moon Lovers, našťastie si to Yusaku rozmyslel (z osobných dôvodov).

Cesta okolo Mesiaca je naplánovaná na rok 2023, ide však len o orientačnú dobu, ktorá sa môže zmeniť. Čo na to poviete? Idete vyplniť prihlášku?

ZdrojdearMoon 1,2

Komentáre k článku