Trump čiastočne ruší embargo voči Huawei

ZDROJ | Huawei

Summit G20 v japonskej Osake priniesol viaceré novinky aj do sveta technológií. Najväčšou novinkou je ale určite zrušenie, resp. aspoň čiastočné zrušenie obmedzení USA voči čínskej spoločnosti Huawei.

Americký prezident Donald Trump Jr. totiž v Osake oznámil, že jeho administratíva čiastočne ruší obmedzenie voči Huawei. Týkať sa to má možnosti dodávok amerických firiem pre Huawei. Týkať sa to má ale len tých produktov, ktoré nemajú priamy dopad na americkú bezpečnosť. Aká to je ale prezident nespresnil.

Problémy Huawei začali už pomerne dávno, no všetko vyvrcholilo až oficiálnymi obmedzeniami zo strany USA voči Huawei zhruba 20. mája tohto roku. Vtedy Google oznámil, že končí s Huawei čo sa týka operačného systému Android. O pár dní sa ku gigantovi pridali aj spoločnosti ako ARM, Intel či Qualcomm. Neskôr sa k nim pridali aj Microsoft, SD Association, Wi-Fi Aliance, Bluetooth SIG apod. Posledné tri sa ale neskôr opäť pridali na stranu Huawei a situácia sa ešte viac zamotala. Aj napriek tomu Huawei očakáva stratu okolo 30 miliárd dolárov.

témaS Huawei to ide dole vodou rýchlejšie, ako sme čakali! Čo to znamená pre nás?

ZDROJ | Huawei

Správa o tom, že Trump znížil obmedzenia voči Huawei sú preto veľmi potešiteľné. Americké spoločnosti môžu čínskej spoločnosti opäť dodávať svoje produkty a služby, vďaka čomu Huawei môže naďalej vyrábať svoje zariadenia. To, či ich môže predávať aj na americkom trhu ale nie je známe, Trump to v krátkom vyhlásení nešpecifikoval.

„Povedal som, že je OK, že budeme naďalej predávať ten produkt, toto sú americké spoločnosti, ktoré robia tieto produkty. To je mimochodom veľmi zložité,” povedal nezrozumiteľne Trump. (Originál: „I said that’s O.K., that we will keep selling that product, these are American companies that make these products. That’s very complex, by the way,”).

Trump tiež dodal, že o možnom zrušení obmedzenia voči Huawei budú rokovať 2. júla. Dôvodom na zrušenie sankcií voči Huawei je hlavne aj dohoda o obmedzení obchodnej vojny medzi Čínou a USA. Čína súhlasila napríklad s nákupom farmárskych produktov z USA, USA zas mali podľa The Wall Street Journal zrušiť obmedzenia na nákup čínskych produktov.

ZdrojBloomberg,The Wall Street Journal

Komentáre k článku