Trpíte nevoľnosťou v aute? Citroën má pre vás riešenie!

Keď má moja sestra cestovať dlhšu trasu v aute, alebo v autobuse, nezaobíde sa bez tabletiek proti nevoľnosti. Zdá sa, že existuje riešenie pre ňu a pre milióny ďalších ľudí. Len v Európe je ich viac ako 30 miliónov. O čo teda ide?

Choroba sa volá kinetóza, cestovná nevoľnosť, ktorá sa nazýva aj morskou chorobou. Ide prechodný nenormálny stav organizmu, ktorý vzniká v dôsledku pohybu tela v priestore. Môže sa objaviť pri cestovaní ľubovoľným dopravným prostriedkom (aj pri jazde na zvieratách), ako aj pri pohybe na rôznych atrakciách v zábavnom parku, dokonca aj pri použití rýchlovýťahu. Príčinou kinetózy je orgán rovnováhy nachádzajúci sa v strednom uchu. Ten registruje všetky zmeny súvisiace s polohou ľudského tela. Ak mozog dostane od zmyslových orgánov hlásenie o pohybe (alebo absencii pohybu) a od orgánov rovnováhy dostane hlásenie o celkom inom pohybe, zostane dezorientovaný a začne vysielať telu zmätočné signály. Človeku sa začne krútiť hlava a je mu zle.

https://youtu.be/Aco63dlq_WE

Inžinieri z Citroënu zrejme mali v rodine podobné problémy a tak nám predstavili na prázdniny užitočnú, ale bizarnú pomôcku, ktorá urobí s nevoľnosťou rýchly koniec. Ide o Seetroën, prvé okuliare na odstránenie kinetózy. Ich princíp je pomerne jednoduchý, okuliare obsahujú kvapalinu, ktorá vytvára líniu horizontu a tá zabráni konfliktu medzi zmyslovým vnímaním.

Okuliare Seetroën používajú technológiu Boarding RingTM, ktoré vyvinul rovnomenný start-up sídliaci vo Vare (Francúzsko). Toto patentované a testované paramedikálne riešenie má účinnosť až 95 %.

Okuliare sú vybavené pohyblivou kvapalinou v prstencoch okolo očí a pozdĺž prednej osi na pravej a ľavej strane ako aj na sagitálnej osi (predná a zadná časť). Okuliare tak vytvoria ilúziu horizontu a odstránia medzi zmyslový konflikt.

Netradičný dizajn nenavrhla skupina škôlkárov vedená obedárkou, ale štúdio kolektívneho dizajnu v Paríži. Ich výsledok je dvojica okuliarov so špičkovou technológiou v bielom soft-touch plaste.

Pozrite siAj takto by mohli vyzerať AR okuliare od Apple

Použitie okuliarov je jednoduché. Majú sa nasadiť hneď ako sa objavia prvé príznaky nevoľnosti. Už po 10-tich až 12-tich minútach umožnia resynchronizáciu s pohybom vnímaným vnútorným uchom, zatiaľ čo oči sú zamerané na nehybný objekt, napríklad časopis, alebo smartfón. Potom si ich už môže človek odložiť, alebo požičať, majú totiž univerzálnu veľkosť. Používať ich však môžu osoby, ktoré majú viac ako 10 rokov, až vtedy je totiž vývin vnútorného ucha ukončený.

Okuliare Seetroën sú už v predaji za 99 eur. Čo na ne poviete? Také ešte nemá nik vo vašom okolí, však?

ZdrojCitroën

Komentáre k článku