Tri štvrtiny používateľov internetu nerozpozná online hrozby

ZDROJ | Kaspersky Lab

Spoločnosť Kaspersky Lab zistila, že až tri štvrtiny (74%!) internetových používateľov by si stiahla škodlivé súbory len preto, že nemá dostatočnú znalosť, ako rozpoznať potenciálne online hrozby. Výsledky kvízu (PDF), v rámci ktorého odpovedalo 18 tisíc respondentov, vyvolali znepokojenie nad schopnosťou, či skôr neschopnosťou, rozpoznať skutočné hrozby, ktoré na nás číhajú v online prostredí.

Kaspersky Top 10 Habits cyber savvy
ZDROJ | Kaspersky Lab

Povedomie o tom, ako sa orientujeme v kybernetickom priestore, bolo preverené jednoduchým testom. Respondenti boli požiadaní, aby si stiahli konkrétnu pesničku. Zo štyroch ponúknutých možností, obsahovala len jedna bezpečný wma súbor. Vybrala si ho len štvrtina (26%) respondentov. Najnebezpečnejšiu formu súboru si stiahla až tretina účastníkov prieskumu (34%), a to len preto, že v jeho názve bola známa skratka mp3!

Naša neschopnosť rozpoznať škodlivý obsah na internete sa však nevzťahuje len na hudbu. Každý piaty (21%) z nás si stiahne čokoľvek iné z rozličných zdrojov bez ich overenia. A iba necelá štvrtina (24%) z nás dokáže rozpoznať neškodné webové stránky. Tieto zistenia sú potvrdením výsledkov nedávneho prieskumu (PDF) spoločnosti Kaspersky Lab a B2B International. Ak si chcete preveriť svoje znalosti z kybernetickej bezpečnosti, skúste si to sami na sebe v spomínanom kvíze. Veľa šťastia.

 

ZdrojKaspersky Lab

Komentáre k článku