Transpod – ďalší hyperloop so serióznymi plánmi

Už dnes existuje niekoľko spoločností, ktoré sa venujú hyperloop problematike. Transpod patrí medzi tie posledné, ktoré na vlak nasadli, no podľa prezentácie chce startup dojsť až do konca.

https://youtu.be/rcElYsycmes

O technológii hyperloop sme toho popísali už viac nielen my, ale aj zahraničné média. Myšlienku potrubnej dopravy preslávil do istej mieri hlavne Elon Musk, už dnes ale existujú viaceré startupy, ktoré chcú Muskov Hyperloop predbehnúť. Transpod je mladým hráčom, ktorý bol založený v roku 2015, no jeho plány sú reálne dosiahnuteľné.

Medzi najväčších konkurentov patrí Hyperloop Transportation Technologies (HTT) a projekt Hyperloop One. Obe spoločnosti už začínajú so štúdiami dopadu na životné prostredie či uskutočniteľnosti celého projektu. HTT a Hyperloop One tiež budujú reálne testovacie základne. Hyperloop One už má za sebou i prvé testovanie, to má však ešte ďaleko od ostrej prevádzky, ktorá má prísť na trh už v roku 2021. HTT zas chce časť komerčnho hyperloopu spustiť v Saudskej Arábii do roku 2020. Ani jedna spoločnosť ale neponúkla plán, ako sa chce ku finálnemu produktu dostať.

Pozrite siTakto vyzerá kapsula pre Hyperloop podľa BMW

Transpod sa ku celej záležitosti stavia inak. Startup sa síce z veľkej časti spolieha na fungovanie samotného hyperloopu, jeho zakladateľ, Sebastien Gendron, má odlišné priority. Základom je podľa neho integrácia novej technológie, ktorá so sebou prináša množstvo sedení s úradmi a regulácií. Technickú stránku projektu kladie až na druhé miesto.

https://youtu.be/wqXH_NgDwSs

I napriek tomu má už dnes Transpod plány na najbližšie obdobie. Do roku 2019 chce vo Francúzsku vybudovať pilotnú dráhu, potom sa bude testovanie odohrávať v domácej Kanade. Prvá reálna trasa by mala vzniknúť medzi mestami Edmonton a Calgary, hlavne kvôli výhodnému plochému terénu. Stať by sa tak malo do roku 2030. To je síce oproti konkurencii neskôr o niekoľko rokov (HTT chce mať funkčný hyperloop do 2024 a Hyperloop One do roku 2021), no už teraz sa predpokladá, že ani jeden z rivalov nesplní svoj stanovený termín.

ZdrojTranspod

Komentáre k článku