Toyota začne do konca júla s testovaním Priusu na solárny pohon

Toyota a Sharp štedro pokryli Prius solárnymi panelmi a vyrážajú na testovacie jazdy do ostrej premávky. Na komerčný predaj sa však tešiť nemusíme, všetko je v štádiu výskumu.

Toyota plánuje do konca mesiaca spustiť testovacie jazdy Toyota Prius PHV, ktorá je vybavená solárnymi panelmi, vo verejnej premávke. Demo auto vzniklo v spolupráci Toyota Motor Corporation a Sharp Corporation. Solárne panely majú Plug-in Hybridu dodať energiu na 44,5 kilometra jazdy na deň.

ZDROJ | Toyota

Solárne panely sú nainštalované na prednej kapote, streche a pokrývajú dokonca zadné sklo či veko kufru auta. Ich hrúbka je 0,03 milimetra, majú dodať okolo 860 wattov a dobíjať by mali aj počas jazdy. Panely podľa výrobcu zvládnu 4,8-krát viac energie než bežný Prius PHV.

Testovacie jazdy majú prebiehať v rôznych prostrediach, od mesta až po vidiek. Výsledky jázd budú primárne podkladovým materiálom pred ďalší vývoj a výskum. Sledovať sa bude, napríklad, zmena spotreby paliva, znižovanie emisií CO2 alebo počet nabíjaní.

ZDROJ | Toyota

Toyota so solárnymi panelmi experimentovala už v roku 2010. Vtedy takouto cestou získavali energiu pre prídavnú batériu, ktorá sa starala o sekundárne systémy automobilu, napríklad, navigáciu. Či a kedy by sa mohlo auto na solárny pohon dostať do komerčného predaja nevedno. Tejto téme sa však venuje viacero spoločností, napríklad, Lightyear s modelom One, či Hyundai a Kia, ktoré využívanie solárnej energie oznámili minulý rok.

Automobilka v súčasnosti nemá žiaden vyslovene elektromobil, sústredí sa skôr na Plug-in Hybridy. Avšak, to sa má čoskoro zmeniť. V spolupráci so Subaru sa má rozbehnúť výroba čisto elektrickej platformy.

ZdrojToyota,theverge.com

Komentáre k článku