Toyota s mesačným autíčkom plánuje cestu do vesmíru

Japonská vesmírna agentúra JAXA sa spojila s automobilkou Toyota na vývoji lunárneho auta, ktoré by malo pristáť na Mesiaci v roku 2029.

https://www.youtube.com/watch?v=1kd2nFHAAtU

Ide o autonómne 6-kolesové vozidlo, ktoré je schopné prepraviť dvoch pasažierov až 10 000 kilometrov s použitím solárnej energie a technológie palivových článkov od Toyoty. V prípade núdze sa do vozidla zmestia až štyria ľudia.

ZDROJ | JAXA

Pozrite siSpaceX Crew Dragon úspešne zakotvila na ISS. Otvára novú éru

Vo vnútri sa bude nachádzať 13 metrov kubických miesta. Astronauti, ktorí budú vo vnútri, sa môžu pohybovať bez skafandrov. Výhodou je práve autonómne riadenie. Lunárne vozidlo pristane na Mesiaci ešte pred príletom ľudskej posádky a môže zatiaľ skúmať terén.

„V JAXA realizujeme koordinačné a technologické štúdie zamerané na účasť Japonska na medzinárodnom prieskume vesmíru. Naším cieľom je prispievať prostredníctvom popredných japonských technológií, ktoré môžu vytvárať vedľajšie výhody,“ vyjadril sa prezident japonskej agentúry JAXA, Hiroshi Yamakawa.

„Medzinárodný vesmíry prieskum je výzvou na prekonanie neznámeho. Veríme, že je dôležité zhromaždiť technologické možnosti našej krajiny a angažovať sa ako Team Japan. Prostredníctvom našej spolupráce s Toyotou ako východiskovým bodom môžeme ďalej rozširovať zdroje tímu Team Japan v pokračujúcej snahe o medzinárodný prieskum vesmíru,“ vyjadril sa Shigeki Terashi, vice prezident Toyoty.

ZDROJ | JAXA

Pozrite siČína chce mať do roku 2025 na orbite solárnu elektráreň

V roku 2029 má byť mesačné vozidlo od Toyoty zostrojené a v roku 2030 sa má začať aktívny prieskum Mesiaca. Dĺžka vozidla je 6 metrov a šírka je 5,2 metrov. Veľkosťou sa dá vozidlo prirovnať k dvom mikrobusom.

Zdá sa, že o vesmír sa aktívne zaujímavú aj ostatné krajiny. Okrem americkej NASA či ruského Roskosmos má svoje plány aj Čína. Vesmírny výskum aktívne rozvíjajú aj súkromné spoločnosti ako SpaceX alebo Blue Origin.

ZdrojJAXA

Komentáre k článku