Toyota má vozidlo aj do pešej zóny

ZDROJ | Toyota

Toyota pripravila pre japonský trh zaujímavý dopravný miniprostriedok budúcnosti. C+walk T je akumulátorová trojkolka s jednoduchým používaním a nízko posadenou základňou, ktorá uľačí nastupovanie aj osobám so zdravotnými problémami.

Ekologické „približovadlo“ má uľahčovať pohyb osôb v peších zónach. Rýchlosť sa dá nastaviť prepínačom od 2 do 6 km/h, skúsení jazdci si môžu prepnúť aj na 10 km/h.

ZDROJ | Toyota

C+walk T poháňa ítiovo-iónová batéria. Na 100 % kapacity sa nabije za 2,5 hodiny, dá sa aj demontovať a nabíjať samostatne. Vozidlo je vybavené funkciami na rozpoznávanie prekážok, tie pomôžu zamedziť kolíziám s chodcami a prekážkami. Keď senzor periférneho rozpoznávania deteguje prekážku, operačný systém vygeneruje optickú výstrahu na displeji spolu so zvukovým signálom a spomalí rýchlosť jazdy na cca 2 km/h.

ZDROJ | Toyota

C+walk T poháňa motor zabudovaný v kolese. Ide o bezkefkový jednosmerný elektromotor umiestnený v prednom kolese. Zaisťuje plynulé zrýchľovanie, spomaľovanie a otáčanie. Pri typickej rýchlosti ľudskej chôdze (cca 6 km/h ) prejde na jedno nabitie zhruba 14 km.

ZDROJ | Toyota

Toyota C+walk T sa ovláda jednoducho. Po bokoch volantu sú umiestnené páčky na akceleráciu, zrýchľovanie, spomaľovanie a zastavovanie. Obyčajným stlačením sa zrýchľuje, povolením vozidlo postupne spomalí až do zastavenia. Použitím brzdových páčok možno v prípade potreby dosiahnuť intenzívnejšie spomalenie, stlačením tlačidla cúvania sa aktivuje jeho spätný chod.

ZDROJ | Toyota

Na displeji sa používateľovi zobrazuje nabitie batérie a aktuálna rýchlosť. Jazdné schopnosti navrhnuté s ohľadom na pohyb chodcov v okolí, pneumatiky sú odolné voči defektu. Vozidlo sa aktivuje pridržaním špeciálneho kľúčika pri plôške na identifikáciu.

ZDROJ | Toyota

C+walk T sa dodáva s funkciou na reguláciu rýchlosti otáčania, ktorá rozpoznáva uhol natočenia volantu a podľa toho prispôsobuje rýchlosť pohybu. Nechýba funkcia na detekciu sklonu svahu, automaticky spomaľuje vozidlo v prudších zjazdoch a tak prispieva k bezpečnosti používateľov.

Tento zaujímavý dopravný prostriedok nájde uplatnenie aj pri preprave v rozľahlých priestoroch veľkých skladov a v areáloch firiem. Hodí sa tiež na prehliadky parkov či múzeí.

ZDROJ | Toyota

Toyota C+walk T by do budúcnosti mohla byť homologovaná aj na použitie na verejných komunikáciách. Vtedy by vozidlo pomáhalo všetkým, ktorí majú ťažkosti s chôdzou na dlhšiu vzdialenosť.

Toyota už teraz prináša viacero nezvyčajných dopravných prostriedkov, napríklad ultrakompaktný dvojmiestny elektromobil C+pod, ktorý bol uvedený na trh minulý rok v decembri.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku