Toyota e-RACER ukazuje, že ani doba autonómnych vozidiel nebude nudná

Automobilka Toyota sa pripravuje na budúcnosť, v ktorej ovládnu cesty plne autonómne vozidlá. S konceptom Toyota e-RACER však nezabúda ani na tých, ktorí si chcú jazdu užiť a mať vozidlo plne pod kontrolou.

Akio Toyoda, súčasný prezident automobilky Toyota, predstavil na tokijskom autosalóne nový koncept športového vozidla e-RACER. Nepoznáme žiadne jeho parametre, čo možno odzrkadľuje jeho reálnosť. Toyota však týmto konceptom ukazuje, ako možno jedného dňa bude vyzerať športový elektromobil určený pre nadšencov rýchlej a technológiami nabitej jazdy.

„Zrod automobilov viedol v Spojených štátoch k výmene 15 miliónov koní za autá, no aj dnes tu stále máme aj pretekárske kone. Pre ľudí, ktorí na nich jazdia, sú kone nenahraditeľné… Vďaka evolúcii umelej inteligencie budú môcť aj autá komunikovať s ľuďmi a ich srdciami. Myslím si, že autá v budúcnosti budú ako kone.“ – Akio Toyoda.

https://youtu.be/HNDZkHOCHes

Návštevníci autosalónu si mohli e-RACER vyskúšať v statickej forme vďaka virtuálnej realite, ktorá ich preniesla na najznámejšie svetové okruhy. V budúcnosti by mohol e-RACER využívať rozšírenú realitu, ktorá by podľa prezentačného videa dokázala ozvláštniť prostredie, ktorým vodič prechádza.

Toyota okrem toho ukazuje, že súčasťou tohto športového konceptu jedného dňa môže byť aj systém, ktorý dokáže na mieru pre vodiča vytvoriť jeho vlastný pretekársky oblek. Vodičovmu tvaru sa dokonca bude vedieť prispôsobiť aj jeho sedadlo.

Pozrite siMazda MX-30 – prvý čistokrvný elektromobil značky je konečne tu

Nie je zrejme žiadnym tajomstvom, že Toyota e-RACER je dnes maximálne vo fáze snov a prianí automobilky a neodzrkadľuje žiaden reálny model, ktorý by sme v najbližších rokoch mohli vidieť na cestách. Oveľa bližšie k realite majú nové ultra kompaktné elektrické vozidlá BEV, ktoré prídu do predaja už budúci rok.

O niečo reálnejšie a minimálne rozpracovanejšie pôsobí koncept Toyota LQ, ktorá má bližšie k dnešným modelom a po menších úpravách by sme ju pokojne mohli v najbližšom desaťročí stretnúť aj na našich cestách.

ZdrojToyota (1),(2)

Komentáre k článku