Toyota Century – japonská limuzína za cenu Maybachu

Toyota to nie sú len autá strednej triedy. Dôkazom je Toyota Century, luxusná limuzína, ktorá vozí aj členov cisárskeho dvora Cenou sa potom ponáša skôr na Maybach.

Je oficiálnou limuzínou cisára Akihita. Japonský panovník sa vozí v špeciálne vyrobenom modeli v hodnote 500-tisíc dolárov. Je pravdepodobné, že onedlho vymení auto, pretože Toyota uvádza na trh novú generáciu svojej limuzíny, okrem iného určenej pre panovníkov.

ZDROJ | Toyota

Toyotu Century uviedli na trh v roku 1967 pri príležitosti stého výročie narodenia Sakichi Toyodu, zakladateľa spoločnosti Toyota Group. Už viac ako 50 rokov je tento model symbolom postavenia a obľúbeným vozidlom japonskej elity. A to i napriek tomu, že Century sa celé desaťročia nemenila. Aktuálne sa do japonských autosalónov dostáva tretia generácia, a to až 21 rokov od premiéry druhej generácie.

ZDROJ | Toyota

Nová limuzína Toyoty je ovplyvnená tradíciami a odvoláva sa rovnako na charakteristické vlastnosti tohto modelu počas desaťročí, ako aj na kultúrne dedičstvo Japonska. Jej tvorcovia sa inšpirovali tradíciami japonských majstrov remesiel a zásadami pracovnej etiky monozukuri. Century disponuje najnovšími technologickými riešeniami v duchu moderných japonských priorít, ktorými je trvalo udržateľný rozvoj a bezpečnosť pre všetkých. Svedčí o tom aj hybridný pohon a moderné bezpečnostné systémy Toyota Safety Sense a HELPNET.

ZDROJ | Toyota

Dvere vozidla majstri zhotovili v súlade s remeselníckym umením obdobia Heian (794-1185 nl.). Hĺbku čierneho laku Kamui (ethernal black) dosiahli vďaka siedmim vrstvám a rôznym technikám leštenia, napríklad mokrým pieskom. Predná časť je zdobená ručne zhotoveným znakom fénixa. Interiér doplnili prvky z pravého dreva.

ZDROJ | Toyota

Zadné sedadlo má na ľavej strane masážnu funkciu a výklopnú podnožku pod chodidlá. Toto miesto je vyhradené pre najvýznamnejšieho cestujúceho, preto je pri ňom sústredené ovládanie multimediálneho systému, ozvučenia a klimatizácie. Na ich kontrolu slúži dotykový displej umiestnený v lakťovej opierke pod pravou rukou.

Pozrite siBMW 8 Coupé – dravé krivky a výkonu na rozdávanie

ZDROJ | Toyota

Limuzínu poháňa hybridný systém s 5-litorvým motorom V8 s výkonom 380 koní a krútiacim momentom 510 Nm pri 4000 obr./min. S ním spolupracuje elektromotor s výkonom 224 koní a krútiacim momentom 300 Nm, ktorý je k dispozícii v celkom rozsahu otáčok. Celkovo dodáva systém výkon 431 koní a používa batériu NiMH (Nickel-Metal Hydride). Priemerná spotreba modelu Century je 7,7 l/100 km podľa japonského cyklu JC08.

ZDROJ | Toyota

Toyota Century je vybavená balíkom aktívnej bezpečnosti Toyota Safety Sense v modernej radarovej verzii so zvýšeným pokrytím a dodatočnými funkciami. Novinkou je systém HELPNET, ktorý automaticky upozorní záchranné služby, keď sa vo vozidle aktivujú airbagy.

ZDROJ | Toyota

Toyota Century je k dispozícii v salónoch Toyoty po celom Japonsku. Výrobca ráta s mesačným predajom 50 kusov. Model montujú v továrni Higashi-Fuji v blízkosti najslávnejšieho japonského pretekárskeho okruhu s rovnakým názvom. Cena vozidla sa začína o sumy 19,6 miliónov jenov, čiže viac ako 178-tisíc dolárov.

ZdrojTlačová správa

Komentáre k článku