Tour de France v roku 2020 budú aj ako virtuálne preteky

ZDROJ | Zwift

Najprestížnejšia súťaž v cestnej cyklistike Tour de France sa zvyčajne koná v júli. Aj tu pandémia nového koronavírusu zamiešala kartami a preteky sa presunula na 29. augusta.

Organizátori slávnych pretekov v pondelok oznámili, že budú hosťovať virtuálnu Tour de France počas troch víkendov. Začnú hneď 4. júla. Nepôjde o presnú kópiu súťaže, jej úlohou skôr bude vypniť prázdne miesto v kalendári a nechať fanúšikov cyklistiky v tej správne „nabudenej“ atmosfére.

Zwift je startup, ktorý je ešte stále v štádiu budovania. Ponúka aplikáciu s virtuálnymi športovými disciplínami. Okrem cyklistiky si tu nájdu svoj svet bežci či triatlonisti. Trénovať môžu pomocou svojho bežeckého pásu, alebo osobného trénera.

ZDROJ | Zwift

Virtuálny avatar bude porovnávať ich výkon doma – zlepšenie pri rýchlejšom joggingu alebo šliapaní či vypadnutie zo súťaže, keď nebudú stíhať. Niektoré bežecké trenažéry a tréneri dokážu upraviť uhol tak, aby zodpovedal stúpaniu do kopca, na ktorý sa snaží športovec dostať.

Zwift ponúka voľnú jazdu, ako aj štruktúrované tréningy a bežné konkurenčné preteky. Profesionálni cyklisti si ich zamilovali počas koronakrízy. Platforma na vzniknutú situáciu reagovala a zdieľala ďalšie udalosti, ktoré sa dajú sledovať na YouTube. Tieto vysielania nemajú (aspoň zatiaľ) úroveň ako Majstrovstvá Európy v e-sporte alebo League of Legends, no stále sú veľmi dobré a fanúšikovia cyklistiky si ich rýchlo obľúbili.

Platforma sa nesnaží o realistické napodobenie skutočných pretekov, väčšina cyklistov pripúšťa, že Zwift vyžaduje nové myslenie a iné stratégie.

Virtuálna Tour de France bude jednoznačne najväčšou udalosťou platformy. Súťaž bude mať šesť etáp, každá z nich má približne 60 minút. Muži a ženy budú závodiť samostatne, rovnako ako v skutočnosti.

Prvé dve etapy sa uskutočnia vo Watopii, je to fiktívny svet, ktorý vyvinul Zwift pre svoju komunitu bežcov a cyklistov. Preteky sa ku koncu presunú na mapu Francúzska špeciálne vytvorenú pre túto udalosť. Posledné štádium sa bude odohrávať na parížskom okruhu, ktorý vedie okolo Champs-Élysées a Arc de Triomphe.

ZDROJ | Zwift

Zwift a ASO (organizátor Tour de France) chcú dať udalosti punc slávnostnej atmosféry. To však neznamená, že preteky sú o súboji tých najlepších. Na podujatie sa prihlásilo 23 mužských tímov, medzi ktoré patrí aktuálny majster turné Egan Bernal a bývalí víťazi Geraint Thomas a Chris Froome. Za ženy sa zúčastní 17 profesionálnych tímov, medzi ktoré patria napríklad Marianne Vos či držiteľka olympijskej zlatej medaile Anna van der Breggen.

Pretekári budú súťažiť o zelené, biele či žlté dresy. O víťazoch sa bude rozhodovať bodovaním, nie získaným časom. Všetky skóre sa spoja a tak sa rozhodne o najlepšom celkovom tíme. Zwift zvolil tento systém preto, aby tímy mohli striedať jazdcov medzi rôznymi etapami.

ZDROJ | Zwift

Virtuálne preteky určite nenahradia klasické a ani to nie je ich cieľom. Pomôžu však udržať záujem nadšencov cyklistiky, ktorí si môžu zaspomínať na naozajstné športové výkony, krásnu scenériu a športového ducha.

ZdrojZwift

Komentáre k článku