ToTok údajne slúži ako špehovacia aplikácia pre Spojené arabské emiráty

Aplikácia ToTok nie je iba ďalšia nevinná četovacia aplikácia do počtu. Podľa nemenovaného zdroja novín New York Times ide o aplikáciu vytvorenú informačnou agentúrou Spojených arabských emirátov za účelom špehovania jej používateľov aj mimo tohto územia.

Aplikáciu ToTok si netreba mýliť s čínskou aplikáciou TikTok, ktorá je najmä medzi mladšími používateľmi dobre známa aj na Slovensku a ktorá v súčasnosti sama o sebe čelí niekoľkým kauzám spojeným so spracovaním dát svojich používateľov. Podobne nazvaná aplikácia ToTok na našom trhu až taká známa nie je, no celosvetovo si ju už aj tak stiahlo viac ako 600-tisíc používateľov.

ZDROJ | Pixabay

Tí mali podľa nemenovaného zdroja, ktorý mal možnosť nahliadnuť do bezpečnostného spisu americkej informačnej služby, nedobrovoľne odovzdávať vláde Spojených arabských emirátov informácie o svojej aktuálnej polohe, ale aj textové a hlasové záznamy súkromných konverzácií. Tie mali byť pritom podľa popisu aplikácie zabezpečené end-to-end šifrovaním.

Pod povrchom je ToTok takmer priamou kópiou čínskej aplikácie YeeCall. Jej oficiálnym vývojárom je spoločnosť Breej Holding, no podľa nemenovaného zdroja ide iba o zástierku a za aplikáciou v skutočnosti stojí vládna kybernetická spoločnosť DarkMatter, ktorej súčasťou majú byť aj bývalí agenti americkej agentúry NSA a izraelskej vojenskej spravodajskej agentúry.

Pozrite siAKO zobraziť v macOS stav v iCloude?

Aplikácia získavala na popularite v Spojených arabských emirátoch najmä vďaka tomu, že používateľom dovoľovala komunikovať s ľuďmi v iných krajinách sveta bez obmedzení aj bez použitia služby VPN. Obdobné komunikačné aplikácie sú oficiálne v Spojených arabských emirátoch blokované vládou.

Dnes už aplikáciu ToTok v obchodoch Google Play a (Apple) App Store nenájdete. Google oficiálne aplikáciu z obchodu odstránil z dôvodu porušovania niektorých predpisov, zatiaľ čo Apple údajne fungovanie aplikácie ešte stále prešetruje. Ak máte aplikáciu ToTok vo vašom smartfóne aj vy, minimálne do ukončenia vyšetrovania a oficiálneho potvrdenia či vyvrátenia týchto informácií vám odporúčame jej preventívne odinštalovanie.

ZdrojNew York Times,Engadget

Komentáre k článku