Toshiba má ako prvá 14 TB harddisk s magnetickým zápisom

Toshiba predstavila prvý 14 TB harddisk s „konvenčným magnetickým zápisom“. Má deväť vrstiev vložených v héliu a využíva technológiu PMR.

I napriek tomu, že Toshiba nie je najväčším výrobcom pevných diskov, svoje portfólio sa neustále snaží inovovať. Najnovším prírastok je séria MG07ACA, ktorá ponúkne 14 TB 9-vrstvový HDD alebo alebo 12 TB 8-vrstvový model.

Toshiba technológiu nazýva CMR (Conventional Magnetic Recording), v skutočnosti však ide o klasický kolmý zápis PMR (Perpendicular Magnetic Recording). Ten kolmému zápisu ponúka výhodu hlavne v šetrení miesta na platniach, čím dosahuje vyššiu hustotu ako v prípade tradičného pozdĺžneho zápisu LMR.

Technológia PMR bola neskôr doplnená o SMR (Shingled Magnetic Recording), ktorá umožňuje ešte väčšie šetrenie miesta z dôvodu čiastočného prekrývania stopy, nevýhodou je ale rýchlosť zápisu. Toshiba preto toto riešenie nepoužila.

ZDROJ | Anandtech

Dosiahnutiu vyššej kapacity 3,5-palcového disku pomáha aj 9 platní, ktoré sú zasadené do hélia. Tento chemický prvok má menšiu hustotu, lepšiu vodivosť tepla, čím umožňuje nižšiu energetickú náročnosť, ale aj použitie viacerých platní. Podľa slov spoločnosti poskytne 40% nárast v kapacite a o 50% úspornejší chod. Vhodný preto bude hlavne do business sféry, napríklad do cloudových úložísk. Konkrétna spotreba pri využívaní by mala byť 7,6 W, v prípade nečinnosti 4,6 W.

Pozrite siKonvertibilný notebook Toshiba Portégé X20W láka využitím i výdržou batérie

Samotný 7 200 RPM disk okrem toho ničím nevyniká. Nachádza sa tu rozhranie SATA 6 GB/s, maximálnu prenosovú rýchlosť 260 MB/s aj cache pamäť s hodnotou 256 MB.

Prvé testovacie harddisky Toshiba už rozposlala koncovým zákazníkom, pre širšiu verejnosť by mali byť dostupné už budúci rok.

ZdrojToshiba

Komentáre k článku