Bratislava je 76. najzapchatejšie mesto v Európe

Spoločnosť TomTom dnes zverejnila očakávané výsledky TomTom Traffic Index 2016. Ide o detailné výročné správy, informujúce o úrovni dopravnej kongescie (dopravných zápchach) v mestách po celom svete.

Na Slovensku vychádza TomTom Traffic Index v tomto roku prvýkrát. Bratislava sa v rebríčku 142 hodnotených európskych miest umiestnila na 76. mieste, celosvetovo na 148. z 295 (radené od miest s najhustejšou dopravou k najprejazdnejším).

Celková úroveň dopravnej kongescie v Bratislave dosahuje 24 %, čo znamená, že vodiči pri priemernej ceste strávia na ceste o 24 % viac času, ako keby šli v čase, keď sú cesty voľné.

TomTom Traffic Index 2016 Bratislava
ZDROJ | TomTom

Vodičov jazdiacich v každodenných bratislavských dopravných zápchach môže potešiť fakt, že vo Viedni (kongescia 28 %), Prahe (kongescia 27 %) i Brne (kongescia 27 %) sú na tom celkovo o niečo horšie. Inak je to však v ranných a večerných špičkách.

TomTom Traffic Index 2016: Bratislava - ranná špička
TomTom Traffic Index 2016: Bratislava – ranná špičkaZDROJ | TomTom

Vodiči v Bratislave, ktorí každý deň dochádzajú do práce autom a cestujú v dopravnej špičke, strávia na cestách 117 hodín ročne navyše, pričom v Prahe je to 114 hodín, vo Viedni 106 hodín a v Brne 101 hodín. Pre vysvetlenie, ‚navyše‘ znamená v porovnaní s časom, ktorý by cesta trvala, keby boli cesty voľné.

TomTom Traffic Index 2016: Bratislava – večerná špička

Pri detailnom pohľade na dopravné špičky v Bratislave TomTom Traffic Index uvádza, že cestovanie v dopravných špičkách pripraví vodiča priemerne o 30 minút denne. Najvyššie hodnoty kongescie medzi 8. a 9. hod. sú v utorok a v stredu (57 %), o niečo lepšie je to v pondelok (51 %) a vo štvrtok (49 %). Podľa TomTom Traffic Index je najpokojnejšia piatková ranná špička (37 %).

TomTom Traffic Index 2016: Bratislava – história úrovne kongescie

Večerné dopravné špičky v Bratislave sú najhoršie v stredu medzi 17. – 18. hod (56 %) a v piatok medzi 16. – 17. hod. (55 %). Ani v ostatných dňoch však situácia nie je omnoho lepšia. Vo štvrtok medzi 16. – 17. hod. strávia vodiči na ceste o 50 % viac času, v pondelok medzi 17. – 18. hod. o 48 % a v utorok medzi 16. – 17. hod. o 46 % viac.

TomTom Traffic Index 2016: kongescia v Európe

Pre porovnanie s inými mestami ešte uvediem, že celosvetovo, bez rozdielu počtu obyvateľov, je najhoršie na tom Mexico City s kongesciou 59 %, nasleduje Bangkok (57 %) a Łódź (54 %). Z európskych miest sa najťažšie jazdí v spomenutej poľskej Łódźi, za ňou je Moskva (kongescia 44 %), Bukurešť (43 %) a Palermo (41 %). Z tohto pohľadu na tom Bratislava naozaj nie je až tak zle.

TomTom Traffic Index 2016: kongescia celosvetovo
TomTom Traffic Index 2016: kongescia celosvetovoZDROJ | TomTom

Robert Červenák, Senior Account Manager CZ & SK & HU spoločnosti TomTom, k výsledkom TomTom Traffic Index 2016 uvádza:

TomTom Traffic Index vydávame každoročne preto, aby sme pomohli vodičom, mestám i orgánom zodpovedným za plánovanie dopravy porozumieť tomu, ako sa úroveň zahustenia dopravy vyvíja, a hlavne, aby sme im pomohli situáciu zlepšovať. Keď len päť percent z nás zmení svoje cestovné plány, zlepšíme prejazdnosť hlavných ťahov až o 30 %! Spoločne sa môžeme podieľať na tom, aby sme dopravné zápchy obmedzili.

https://www.youtube.com/watch?v=gmiflnyr40g

Vodičov pravidelne jazdiacich v Bratislave sa istotne ani nemusíme pýtať, aká je ich praktická skúsenosť s dopravnými zápchami a nakoľko sa s výsledkami TomTom Traffic Index 2016 stotožňujú. Vedomie, že mnohé mestá sú na tom podstatne horšie, môže byť čiastočnou náplasťou pri „vlečení sa“ v zápchach. :)

ZdrojTomTom

Komentáre k článku