Tisícky Android hier a aplikácií porušujú súkromie detí

ZDROJ | Ericsson

To, že niektoré aplikácie a hry narúšajú naše súkromie, vieme už nejakú dobu. Teraz však výskum odhalil až 3 337 aplikácií a hier pre deti a rodiny, ktoré zbierajú dáta o používateľoch bez ich vedomia.

Obchod Google Play Store, oficiálny zdroj aplikácií pre Android, obsahuje 3 337 aplikácií a hier pre deti a rodiny, ktoré bez povolenia sledujú aktivitu používateľa a zbierajú rôzne údaje citlivé údaje z telefónu. Porušujú tým nie len pravidlá Google Play Store, ale aj zákony mnohých krajín.

V rámci výskumu bolo automaticky preverených 5 855 aplikácií, z ktorých 281 pristupovalo ku kontaktom a polohe bez toho, aby o to požiadali povolenie rodičov. Ďalších 1 100 aplikácií zdieľalo identifikačné údaje o používateľovi s treťou stranou a 2 281 aplikácií porušovalo pravidlá Google Play Store tým, že obchádzali štandard Android Advertising ID, ktorý okrem iného zabezpečuje používateľom kontrolu nad zdieľanými dátami.

Pozrite siSpoločnosť Google poľudšťuje hlasy, ktoré dáva svojim strojom

Štúdia ďalej identifikovala 40 % aplikácií, ktoré zdieľajú dáta bez použitia vhodných bezpečnostných prvkov a len zopár vývojárov správne implementovalo prvok, ktorý prepája aplikáciu so sociálnou sieťou Facebook, kvôli čomu Facebook nedokázal správne identifikovať, že ide o detskú aplikáciu a nemá z nej čerpať dáta pre reklamné účely.

Google sa zatiaľ k tomuto problému nevyjadril a z právneho zákona je už na úradoch v jednotlivých štátoch, aby podnikli právne kroky. Google by však mal sprísniť pravidlá pre vývojárov a najmä pre tých, ktorí sa zameriavajú na vývoj aplikácií a hier pre deti.

Štúdia priamo nespomína ďalšie platformy, no problém je zjavne oveľa komplexnejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Obchody Google Play Store a App Store totiž obsahujú mnoho aplikácií, ktoré sa priamo neorientujú na deti, no nikdy sa na vek používateľa nepýtajú. To znamená, že aj pri nich môže dochádzať k zberu používateľských dát, pretože aplikácia nesprávne predpokladá, že jej používateľom je dospelý človek.

ZdrojPET Symposium,Engadget

Komentáre k článku