Tim Cook v rozhovore zdôraznil súkromie používateľov ako kľúčovú hodnotu Apple

HBO včera odvysielalo rozhovor so šéfom Apple, Timom Cookom, ktorý bol nakrútený v Apple Parku. Okrem ochrany osobných údajov, Googlu či problematiky vládnej regulácie súkromia spomenul aj svoje každodenné rituály.

CEO spoločnosti, Tim Cook, v interview povedal, že súkromie je kľúčová hodnota Apple, obzvlášť dnes, keď sú smartfóny bežnou súčasťou života ľudí. „Nie je to záležitosť súkromie verzus zisky alebo súkromie versus technické inovácie. To je falošná voľba. Čo sme urobili je, že vaše zariadenie je neuveriteľne inteligentné, ale ako spoločnosť nemusíme vedieť všetko.“

Pri téme ochrany osobných údajov sa ho reportéri spýtali, či sa cíti dobre, keď firma berie od Googlu miliardy dolárov za to, že ho dávajú ako predvolený vyhľadávač. Cook zdôraznil dodatočné bezpečnostné a súkromné opatrenia, ktoré poskytuje ich prehliadač Safari, ale priznal, že Google je najlepší. Napriek tomu spoločnosť Google zaplatila Applu len za rok 2017 skoro 3 miliardy dolárov, aby ako predvolený vyhľadávač na iPhonoch a iPadoch bol práve ten jej. Podľa americkej výskumnej a sprostredkovateľskej firmy Bernstein predstavuje 50 % príjmov Google z mobilného vyhľadávania zo zariadení so systémom iOS.

https://youtu.be/lAVi1Wo5GXo

V ďalšej časti Cook rozoberal problematiku vládnej regulácie súkromia používateľov. Priznal, že nie je veľkým fanúšikom regulácie a skôr verí vo voľný trh. „Musíme však priznať, že voľný trh nefunguje a to je zle,“ skonštatoval. „Myslím si, že je nevyhnutné, aby existovala určitá úroveň regulácie,“ dodal.

Cook žiadal o spoľahlivú vládnu reguláciu už v minulosti, naposledy po obrovskom škandále Facebooku a Cambridge Analytica, ktorá nezákonne zhromaždila údaje o 50-tich miliónoch požívateľoch.

Ak sa pozriete naspäť v čase, o súkromí sme hovorili ešte pred iPhonom, takže sme vždy verili, že súkromie je jadrom našich občianskych slobôd.

Tim Cook, CEO Apple

Na otázku, či sa neobáva, že produkty jeho firmy nevytvárajú osamelých používateľov, poukázal na novú funkciu v iOS 12 Čas pred obrazovkou, ktorá má obmedziť nadmernú dobu strávenú pred obrazovkou.

Pozrite siApple odoberá 100 % elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Nechýbala ani Cookova obľúbená téma – rozšírená realita. Pri nej uviedol, že technológia by mala „zintenzívniť ľudské výkony a skúsenosti“. Na koniec uviedol, že si už za pár rokov nebudeme vedieť predstaviť život bez nej.

Riaditeľ Applu poodhalil aj svoje súkromie. Jeho denná rutina pozostáva zo vstávania o štvrtej ráno, nasleduje približne hodinové čítanie komentárov používateľov a tiež hodinové cvičenie vo fitku.

ZdrojMacRumors

Komentáre k článku