Tilt Five – AR okuliare stvorené na hranie spoločenských hier

ZDROJ | Tilt Five

Spoločenské, resp. stolové hry prežili aj nástup videohier, čo však neznamená, že by nemohli byť zdigitalizované aj oni. Okuliare Tilt Five spoja to najlepšie z oboch svetov pomocou zmiešanej reality.

Digitalizácia spoločenských hier nie je žiaden unikátny nápad. Takmer každá väčšia spoločenská hra má aj svoju počítačovú alebo smartfónovú verziu, ktorá však skutočných fanúšikov originálu zaujme len zriedka. Spoločenské hry hrané v reálnom svete majú totiž svoje čaro, ktoré nie je možné v týchto verziách napodobniť.

ZDROJ | Tilt Five

Spoločnosť Tilt Five k tomu pristupuje trochu inak. Klasické spoločenské hry obohacuje o digitálne prvky pomocou okuliarov a zmiešanej reality. Všetci hráči okolo stola budú mať nasadené okuliare rovnakého typu a všetci budú vidieť rovnaký digitálny svet, efekty a grafické prvky. Hráči sa takto môžu pri jednom stole stretnúť aj na diaľku pri hre cez internet.

Znie vám tento nápad povedome? Nie je to náhoda, vznikol totiž už pred viac, ako šiestimi rokmi v spoločnosti Valve. Technici, ktorí tieto okuliare vo Valve pôvodne vyvíjali, zo spoločnosti v roku 2013 odišli a vo vývoji pokračovali na vlastnú päsť pod názvom CastAR. Aj napriek úspešnej crowdfundingovej kampani však spoločnosť napokon v roku 2017 skrachovala.

Jeri Ellsworth, ktorý sa na vývoji takýchto herných okuliarov podieľal už vo Valve, sa však svojho sna nevzdáva a k projektu sa vracia opäť cestou crowdfundingovej kampane, tentokrát pod názvom Tilt Five. Do konca kampane zostáva ešte 34 dní a spoločnosť už vyzbierala 175-tisíc dolárov.

Samotné okuliare si môžete aktuálne predobjednať za 299 dolárov a do rúk by ste ich mali dostať v júni 2020. Ako to však už v prípade crowdfundingových kampaní býva, nikto vám negarantuje, že produkt skutočne dostanete. Tilt Five teda môže napokon dopadnúť úplne rovnako, ako jeho duchovný predchodca.

Pozrite siSpectacles 3 – tretia generácia okuliarov od Snapchatu s dvomi fotoaparátmi

K úspešnosti novej verzie okuliarov môže prispieť ich jednoduchosť najmä v porovnaní s inými AR okuliarmi, ako napríklad Microsoft HoloLens. Tilt Five totiž pre zmiešanie reality využívajú iba jednoduché HD projektory, ktorých obraz sa odráža od reflexívneho povrchu na okuliaroch. O sledovanie pohybu hlavy sa zas stará prostá kamera.

Oficiálna cena v dolároch je uvádzaná bez dane, pretože jej výška nie je rovnaká v každom americkom štáte.

ZdrojKickstarter

Komentáre k článku