TikTok ostáva v Amerike! Oracle a Walmart v ňom získajú 20 %

Dočasná šéfka TikTok-u, Vanessa Pappas, oznámila len pár hodín pred tým, ako malo byť zakázané sťahovanie aplikácii tejto služby, dohodu so spoločnosťami Oracle a Walmart. Vďaka nej by mala populárna služba ostať dostupná v USA. Dohodu podľa agentúry Bloomberg schválil aj americký prezident Donald Trump.

Trump svoj postoj k dohode oznámil v sobotu, „Dohodu som koncepčne schválil,“ povedal novinárom pri odchode na predvolebné zhromaždenie. Ak to zvládnu, je to skvelé. Ak to neurobia, je to tiež v poriadku“.

Pozrite siDonald Trump požaduje, aby TikTok odkúpila americká firma, inak ho zakáže

Nová spoločnosť sa bude volať TikTok Global. Oracle a Walmart v nej majú spoločne získať 20-percentný podiel. TikTok súhlasil s tým, že do USA prenesie 5 miliárd dolárov a zriadi nový vzdelávací fond, ktorý požadoval Trump.

ZDROJ | Kon Karampelas

TikTok Global bude mať ústredie v USA a vytvorí tam 25 000 nových pracovných miest. Vanessa Pappas oznámila, že Oracle bude zodpovedný za ukladanie dát o používateľov a niekoľkokrát zdôraznila záväzok spoločnosti chrániť ich súkromie.

Pappas pripomenula, že „popularita TikToku rástla oveľa rýchlejšie, ako si ktokoľvek z nás dokázal predstaviť. Dnes ľudia prichádzajú na túto platformu pre zábavu, učenie sa a čoraz viac ako miesto, kde malé podniky môžu osloviť spotrebiteľov a urobiť si followerov. Počas pandémie sme rovnako ako mnohé platformy videli, že rast sa výrazne zvyšuje, keď rodiny hľadali kreatívne spôsoby vzájomného spojenia“.

Oracle by mal mať 12,5 % podiel v TikTok Global, Walmart predbežne súhlasil s kúpu 7,5 %. Majiteľ TikToku-u, spoločnosť ByteDance vyčíslil jeho hodnotu na 60 miliárd dolárov. Američania tak za svoje podiely zaplatia zhruba 12 miliárd. Podmienky ešte nie sú definitívne schválené a podpísané, takže sa môžu zmeniť.

Pozrite siUnikla databáza 235 miliónov účtov na YouTube, TikToku a Instagrame

Americký minister zahraničia Michael Pompeo sa v relácii Fox News Sunday Morning Futures vyjadril, že ByteDance nebude mať rozhodovaciu právomoc ani možnosť nahliadať do toho, čo robí TikTok Global. Oracle má zabezpečiť, „že k údajom Američanov nebude mať prístup nikto v Číne“.

Oracle získa plný prístup k zdrojového kódu a aktualizáciám TikToku, aby zabezpečil, že čínski spolumajitelia nepoužívajú zadné vrátka na zhromažďovanie údajov a špehovanie 100 miliónov amerických používateľov aplikácie.

To je síce pekné, ale pravdou ostáva, že 80 % spoločnosti bude stále patriť pôvodnému majiteľovi. Už ste videli niekoho s väčšinovým podielom v miliardovej firme, ktorý nevie, čo sa deje v jeho spoločnosti a nemá na nič vplyv?

ZdrojTikTok

Komentáre k článku