ThinkPad oslávil 25 rokov, pozrite sa na históriu biznis ikony medzi notebookmi

V roku 2017 oslávili počítače ThinkPad výročie 25 rokov. Boli sme sa pozrieť vo Viedni na notebooky, ktoré sú nesmrteľnou ikonou biznis zariadení. Pri tejto príležitosti je k dispozícii aj nový model ThinkPad 25 Anniversary Edition.

Keď sa povie ThinkPad, čo si predstavíte? Ak myslíte na čiernu krabičku s malým červeným TrackPointom uprostred klávesnice, ste na správnej adrese. História počítačov ThinkPad sa začala písať v roku 1992, kedy sa Richard Sapper  z Yamato Labs v Japonsku pri tvorbe notebooku nechal inšpirovať tradičným japonským bento boxom (čierna krabička s červenými myskami na jedlo).

Narodil sa prvý ThinkPad 700C, ešte pod značkou IBM. A vyzeral úžasne, navyše zaujal aj výkonným hardvérom a prvým TFT (thin film transistor) displejom na svete. Jeho procesor mal výkon 25 MHz(!).

Už o rok neskôr (1993) sa ThinkPad 750C prvýkrát dostal aj do vesmíru, aby pomáhal kozmonautom komunikovať so Zemou a spracovávať dôležité údaje z jednotlivých misií NASA. V roku 1994 už prináša ThinkPad aj prvú integrovanú mechaniku CD-ROM.

Aby toho nebolo málo, ThinkPad si pripísal prvenstvo aj s DVD-ROM mechanikou, ktorú integroval v roku 1997. Notebook ThinkPad 770 zaujal aj kvalitnými reproduktormi a ďalším displejom nad klávesnicou. V tom čase ste na tele notebookov našli množstvo komunikačných portov, ktoré boli v porovnaní s dnešnými USB či USB-C priam gigantické.

Zaujímavý je aj model ThinkPad 701C z roku 1995, ktorý prišiel s tzv. Butterfly klávesnicou. V tom čase mali totiž notebooky malé displeje na úrovni dnešných tabletov a tak sa aj klávesnica prispôsobila telu. Model 701C však ponúkol mechanizmus, ktorý z malého tela mechanicky vystrčil väčšiu klávesnicu. Žiaľ tento koncept sa už nikdy potom neobjavil.

ThinkPad skutočne tvoril budúcnosť notebookov, v roku 2000 ste práve v modeloch výrobcu našli prvý integrovaný Wi-Fi modul. Nehovoriac o ochrane harddisku, ktorá prišla v roku 2003.

Rok 2004 priniesol prvú čítačku odtlačkov prstov a ThinkPad v roku 2005 otvoril aj trh tabletov, a to s modelom X41. Otočný displej a dotykové pero boli skutočne pre mnohých používateľov lákavou novinkou.

Nová éra modelov už len šperkovala technológie a odolnosť ThinkPad notebookov. Väčšie displeje, tenšie telo, výkonnejší hardvér. Napriek klasickému TouchPadu je stále súčasťou klávesnice aj známy červený TrackPoint.

V roku 2008 sa počítače ThinkPad dostali do portfólia výrobcu Lenovo. Počítač Lenovo ThinkPad X300 sa stal najlepším počítačom vôbec podľa magazínu BussinessWeek. Už v roku 2010 bolo predaných viac ako 60 miliónov ThinkPadov, a v roku 2015 prekročila hranica predaných kusov číslo 100 miliónov.

Súčasné modely naďalej prinášajú množstvo prvenstiev, napríklad prvý OLED displej v notebooku. V súčasnosti sú najlepšie vybavenými ThinkPad notebookmi práve modely X1 Carbon, ktoré dostali aj nás v redakcii.

Pozrite siLenovo Thinkpad X1 Carbon 2017 – štandard pracovného Ultrabooku

Mimochodom notebooky ThinkPad sú skutočne odolné prístroje. Testujú sa nielen voči vode, prachu, ale i mrazu. Práve preto sa s nimi môžete vybrať aj do podmienok, aké by mnohé iné zariadenia už nevydržali.

Pri príležitosti 25-výročia si Lenovo pripravilo aj zaujímavú chuťovku. Dopriať si totiž môžete limitovanú edíciu retro notebooku Lenovo ThinkPad 25 Anniversary Edition, postaveného na aktuálnom modeli ThinkPad T470. Vo vnútri nájdete siedmu generáciu procesorov Core i7 od Intelu, 16 GB RAM a 512 GB úložisko či Nvidia GeForce 940MX grafický čip.

Okrem USB-C portu (Thunderbolt 3) na notebooku nájdete aj tri klasické USB porty, čítačku SD kariet, HDMI port a Ethernet port. Výhodou je aj zabudovaný snímač odtlačku prsta.

Pozrite siLenovo oslavuje 25. výročie značky ThinkPad novým modelom

Vidieť celú históriu nielen notebookov ThinkPad naživo bol obrovský zážitok, za ktorý ďakujeme spoločnosti Lenovo.

A kedy ThinkPad oslávi 50-ku? Malo by to byť 5. októbra 2042 :) Držíme palce, nech si inovácie a kvalitu ThinkPad udrží a v redakcii sa tešíme na novinky, ktoré tieto zariadenia prinesú.

ZdrojLenovo

Komentáre k článku