The Boring Company postaví v rekordnom čase „Vegas Loop“

ZDROJ | The Boring Company

The Boring Company má hviezdne ambície, hoci jej „kozmos“ sa nachádza pod zemským povrchom. Zatiaľ síce nemá na konte dlhý zoznam hotových projektov, ale prvé úspechy áno. V Las Vegas dokončila a prevádzkuje dopravný systém v tuneloch s názvom Las Vegas Convention Center Loop o dĺžke 1,5 míle (2,4 km) s troma zastávkami, medzi ktorými prepravujú cestujúcich elektromobily Tesla.

Pozrite siBoring Company prerazila druhý tunel v Las Vegas

Tento projekt však firma budovala s perspektívou budúceho rozšírenia aj mimo výstaviska v Las Vegas (LVCC), najmä na bulvár Strip a na letisko. Tento zámer bol teraz oficiálne schválený. V stredu komisári okresu Clark jednomyseľne odobrili plány systému Vegas Loop spoločnosti The Boring Company.

ZDROJ | The Boring Company

Rozšírenie zahŕňa 29 míľ (46,7 km) tunelov a 51 staníc pokrývajúcich značnú časť mesta. Inými slovami, The Boring Company má na stole zákazku na celkom slušné metro, aké nebudú v ňom jazdiť vlaky, ale elektrické autá. Spoločnosť teraz potrebuje získať príslušné povolenia, aby mohla začať s razením.

Po dokončení projektu bude sieť tunelov s 51 stanicami spájať rôzne hotely a ďalšie destinácie medzi Allegiant Stadium a University of Nevada v Las Vegas.

Prezident Boring Company Steve Davis povedal, že systém sa bude budovať po častiach expresným tempom. Akonáhle sa dokončia práce na konkrétnej stanici, okamžite ju otvoria. The Boring Company dúfa, že počas prvých šiestich mesiacov od spustenia projektu postaví päť až desať staníc a potom ďalších 15 až 20 každý rok. Cieľom je dokončiť výstavbu do troch rokov. „Metro“ s dĺžkou takmer 50 km za tri roky? O takomto tempe výstavby môžu ostatní len snívať.

Ambiciózne tvrdenia The Boring Company o tom, aká efektívna bude Vegas Loop po dokončení, však treba brať s miernou rezervou. Bombastické vyhlásenia sú jedným zo spoločných menovateľov všetkých spoločností Elona Muska a často sa v tej, či onej miere oneskoria, alebo nedodržia.

Plánované trasy Vegas LoopZDROJ | The Boring Company

Marketingová vata je síce dobrá hlavne na prilákanie investorov a budovanie imidžu, ale súkromnej firme môžeme PR aktivity ťažko vyčítať. Podľa Steva Davisa sieť prepraví približne 57 000 pasažierov za hodinu. Má ísť o systém point-to-point, čo znamená, že cestujúci nebudú musieť zastaviť na každej stanici na ceste do cieľa. Prvá trasa LVCC  Loop zatiaľ nesplnila tvrdenia Elona Muska.

Pozrite siThe Boring Company rozširuje záber, aj tunely

Dopravný systém mal využívať elektromobily Tesla v autonómnom režime a za hodinu prepraviť až 4 400 pasažierov. Namiesto toho začiatkom tohto roka prepravoval len asi 576 pasažierov za hodinu a v každom aute sedí aj vodič, čo značne degraduje rentabilitu prevádzky. Vodiči navyše jazdia podstatne nižšou rýchlosťou, než bolo zamýšľané. To je, koniec-koncov aj jedným z dôvodov nižšej prepravnej kapacity.

Verme však, že detské choroby The Boring Company v kooperácii s Teslou vyriešia a nový typ dopravy bude expandovať aj do ďalších miest.

ZdrojEngadget

Komentáre k článku