Mesto Arlington na hromadnú dopravu využíva službu v štýle Uberu

ZDROJ | Arlington

Uber, Taxify či v zahraničí známe služby ako Lyft už u nás dobre poznáme. Stačí otvoriť appku a objednať si odvoz. Predstavte si, že aj na hromadnú dopravu v meste by ste využívali appku v smartfóne. Texaské mesto Arlington v blízkosti Dallasu s tým nemá problém.

ZDROJ | Arlington

City of Arlington je pomerne malé mesto, ktorému sa neoplatilo dotovať klasickú mestskú hromadnú dopravu. Podľa predstaviteľov mesta boli totiž autobusy využívané minimálne a preto sa mesto rozhodlo spustiť iný typ hromadnej dopravy v spolupráci so spoločnosťou Via.

Má ísť o hromadnú dopravu v štýle Uberu a ďalších „ridehailingových“ služieb, pričom odvoz si obyvatelia mesta objednávajú cez appku v smartfóne. Po chvíli k nim dorazí mikrobus, ktorý ich odvezie na požadované miesto, resp. čo najbližšie cieľa ich cesty.

ZDROJ | Arlington

V Arlingtone má byť k dispozícii 10 6-miestných mikrobusov, ktoré jazdia od rána do večera na vybraných trasách. Obyvatelia si môžu mikrobus zavolať cez appku alebo klasický telefón a odviezť sa za 3 doláre za jazdu, resp. 10 dolárov za týždňové jazdenie kamkoľvek v meste.

https://www.youtube.com/watch?v=F96ykp-slQY

Mesto vraj aj napriek tomu jazdy dotuje celkovou sumou cez 300 000 dolárov, čo má byť zhruba tretina potrebných financií na prevádzku. Mesto chce takto vyskúšať, či sa MHD v štýle ridehailingovej služby oplatí viac ako klasické autobusy.

https://www.youtube.com/watch?v=EEe9GAxgYhE

Ak sa ale tešíte, že v Bratislave by mohlo vzniknúť niečo podobné, nepotešíme vás. Väčšie mestá nemajú šancu nahradiť už vybudovanú sieť MHD niečim takýmto. Skôr sa niečoho podobného dočkáme v malých okresných mestách, kde môže takto jazdiť pokojne niekoľko mikrobusov. Na druhej strane by s takouto formou dopravy mohli mať problém starší ľudia, ktorí smartfóny s appkami neovládajú.

ZdrojCity of Arlington

Komentáre k článku