Tesla zamieša karty na trhu batérií

Keďže výkonné a zároveň dostatočne kompaktné batérie rozhodujú o použiteľnosti notebookov, smartfónov a celého spektra prenosných spotrebičov, vrátane akumulátorového náradia, nádejné novinky sú vždy atraktívne pre širokú obec spotrebiteľov. Žiaľ, senzačných správ je podstatne viac, ako reálnych udalostí.

tesla-baterie1

K tým druhým patrí informácia šéfa Tesla Motors Elona Muska, že známa automobilka bude produkovať batérie širšieho sortimentu, nielen pre použitie v elektromobiloch. Konkrétne má ísť o výkonné batérie pre domácnosti a priemysel. Tesla už dnes vyrába batérie pre domácnosti v spolupráci so svojou partnerskou firmou SolarCity, ale novinka bude samostatným projektom.

tesla-baterie

Sortiment batérií, ktoré bude produkovať  Tesla Motors pre elektromobily, domácnosti a priemysel. foto: Tesla Motors

V rámci neho bude Tesla produkovať batérie o kapacite 10 kWh pre domáce použitie, ale aj priemyslové batérie s kapacitou 400 kWh a vyššou. Pre porovnanie, dnešné batérie používané v elektromobiloch Tesla Model S dosahujú kapacitu 85 kWh pri max. výkone 310 kW.

Pozrite si: Rozhodnuté: Tesla Motors postaví gigatováreň na batérie v Nevade

Expanzia do sféry výkonných batérií pravdepodobne súvisí so stavbou najväčšej fabriky na batérie na svete, ktorú Tesla v spolupráci s Panasonicom buduje v Nevade a mala by začať fungovať už v roku 2016. Náklady na jej vybudovanie majú dosiahnuť 5 mld. USD (3,66 miliardy EUR) a mala by zamestnávať 6 500 pracovníkov. Produkcia továrne umožní Tesle produkovať v roku 2020 až 500 000 elektromobilov ročne a vyrobí viac batérií ako bola celosvetová produkcia v roku 2013.

Elon Musk v konferenčnom hovore na tému hospodárskych výsledkov firmy povedal, že batérie pre domácnosti sú už vyvinuté a pripravené do výroby, ktorá by sa mala rozbehnúť do šiestich mesiacov, informoval  Bloomberg.

V tomto prípade nepôjde o konkurenciu voči iným automobilkám produkujúcim elektromobily, hoci tie môžu naraziť na nedostatok lítium-iónových batérií na trhu.

Nové batérie sú určené hlavne na uskladnenie elektriny z fotovoltaických panelov na rodinných domoch, prípadne z malých veterných agregátov, ktoré zabezpečia autonómne zásobovanie domácností (ale aj priemyselných prevádzok) elektrinou.

Komentáre k článku