Tesla vyrobila svoje miliónte vozidlo, je najväčším výrobcom elektromobilov

ZDROJ | Twitter / Elon Musk

Hoci milión vozidiel klasické automobilky vyrobia v podstatne kratšom čase ako za 17 rokov, Tesla je iná. Iná hlavne preto, že pred 17 rokmi nemala ešte žiadne výrobné haly, ani masové vozidlá, ktoré by zákazníci kupovali v tisícoch. Dnes je ale Tesla najväčším výrobcom elektromobilov sveta.

ZDROJ | Tesla

Elon Musk, CEO Tesla, na svojom Twittri zverejnil správu, podľa ktorej práve vyrobený elektromobil Tesla Model Y je milióntym vozidlom značky. Kalifornská spoločnosť za 17 rokov toho stihla pomerne dosť. Do dnes vytvorila 5 rôznych elektromobilov, pričom ďalšie sa chystajú.

Tesla Roadster medzičasom zanikol, no práve Roadster je novinka, na ktorú mnohí čakajú. Zatiaľ však elektromobily S3XY sa vyrábajú a bežne dodávajú zákazníkom. Najväčší podiel na úspechu Tesly má pritom bezpochyby Model 3, ktorý si ľudia objednávali v stovkách tisíc kusov. Dodávky Tesla nestíhala realizovať a zákazníci museli na vozidlá čakať roky.

Pozrite siZNAČKY | Tesla – automobilka, ktorá sa snaží zvrátiť osud ľudstva

Tesla stihla vstúpiť aj na burzu (v roku 2010) a za 10 rokov sa hodnota akcií firmy znásobila na jednu z najhodnotnejších automobilových spoločností sveta. Aktuálne je hodnota Tesly okolo 110 miliárd dolárov. Pre porovnanie, hodnota BMW je okolo 34 miliárd, hodnota VW okolo 70 miliárd dolárov.

ZDROJ | Tesla

Aktuálne Tesla stavia niekoľko ďalších tovární Gigafatory, najbližšia k nám bude v Nemecku pri Berlíne. Fabriky po celom svete Tesle pomôžu raketovo zvýšiť výrobu a teda i dodávky. Tesla okrem trojice už dobre známych modelov začína s výrobou Modelu Y, neskôr pribudne Roadster a nakoniec aj Semi, plne elektrický ťahač.

A tým Tesla ani zďaleka nekončí. Tešiť sa môžme na sci-fi pick-up Cybertruck a k nemu neskôr pribudne aj elektrická štvorkolka.

Pre zaujímavosť, Tesla do svojich vozidiel nainštalovala batérie s kapacitou okolo 70-80 GWh! To je dostatok na to, aby elektromobil prešiel zhruba 250-280 miliónov kilometrov.

ZDROJ | Tesla

Komentáre k článku