Tesla vraj chystá dodávku Robo Van. Bude jazdiť aj v tuneloch Boring Company?

ZDROJ | The Tesla Space

V poslednom čase sa objavili viaceré úniky, aj „úniky“ informácií o budúcich plánoch Tesly. Je medzi nimi napríklad zámer vyrábať v jej čínskej fabrike v Šanghaji superlacný elektromobil s cenou do 25 000 dolárov s pracovným názvom Model 2, aj elektrická dodávka „Robo Van“, ktorá má byť optimalizovaná, okrem iného, aj na prepravu osôb so zdravotným postihnutím.

Pozrite siCybertruck sa oficiálne odkladá, Tesla opäť nestíha sľubované termíny

Odkazy na Tesla „Robo Van“ údajne zdieľal generálny riaditeľ Elon Musk počas nedávneho celopodnikového mítingu. Okrem toho, že „Robo Van“ bude schopný prepravovať „veľké množstvo“ ľudí (odhadovaná kapacita by mohla dosiahnuť 12 pasažierov), Musk údajne zdôraznil, že budúce vozidlo bude navrhnuté tak, aby zodpovedalo potrebám cestujúcich so zdravotným hendikepom.

Dodávka by mala byť autonómna, bezpečná a kompatibilná s dopravnými tunelmi firmy The Boring Company.

Dopravné tunely, aké stavia Boring Company by sa mohli hodiť aj v The Line.ZDROJ | The Boring Company

Ďalšou črtou Tesla „Robo Van“ by mala byť optimalizácia pre ľahké nastupovanie a vystupovanie, aby bola ideálna pre cestujúcich, ktorí môžu mať problémy s nastupovaním do konvenčných vozidiel. Aktívne vzduchové odpruženie, podobné tomu, ktoré je použité v pick-upe Cybertruck, by bolo obzvlášť užitočné aj pre zdravotne postihnutých cestujúcich, pretože by uľahčilo nakladanie a vykladanie predmetov, vrátane invalidných vozíkov, z dodávky Tesla „Robo Van“.

Ale zaujímavé uplatnenie môže takýto elektrický mikrobus nájsť aj v tuneloch The Boring Company.

Pozrite siThe Boring Company rozširuje záber, aj tunely

Vzhľadom na bežnú prepravnú kapacitu 12 ľudí v prípade konvenčného dodávkového automobilu plnej veľkosti, môže nájsť chystané vozidlo Tesly výhodné použitie v hromadnej doprave v tuneloch. Tento podzemný „pomalý hyperloop“, kde sa namiesto špeciálnych kabín pohybujúcich sa na magnetickom vankúši používajú sériovo vyrábané elektromobily Tesla Model Y a Model 3, už The Boring Company vybudovala v oblasti výstaviska v Las Vegas.

Ak by sa v tuneloch nasadili dodávky „Robo Van“, schopné prepraviť väčší počet cestujúcich, výrazne by to pomohlo zvýšiť prepravnú kapacitu trate.

Zaujímavé je, že The Boring Company už v roku 2017 zverejnila koncepčné návrhy plánovaného vozidla na prepravu v tuneloch, ktoré sa podobalo dodávke s veľkorysým priestorom nad hlavou a s dostatočným miestom pre batožinu.

ZDROJ | The Boring Company

Ani samotné odkazy Elona Muska na Tesla „Robo Van“ nie sú úplne prekvapujúce, pretože už v januári poznamenal, že „Tesla časom určite vyrobí elektrickú dodávku“. Šéf Tesly však zároveň trochu schladil nadšenie. Zdôraznil, že vytvorenie prototypu vozidla by bolo síce zrejme dosť jednoduché, no rýchle spustenie výroby je mimoriadne náročné.

To je úplne korektné tvrdenie, narozdiel od bombastických a nerealistických termínov, ktoré má Musk vo zvyku bežne ohlasovať. Týka sa to napríklad aj elektrického ťahača Tesla Semi, alebo spomínaného pick-upu Cybertruck.

ZdrojTeslarati

Komentáre k článku