Tesla Supercharger V3 dokáže nabíjať výkonom až 250 kW, aj tak zaostáva

ZDROJ | Tesla

Tesla dnes v noci nášho času predstavila novú rýchlonabíjačku Supercharger V3, ktorá je schopná nabíjať výkonom až 250 kW. Hoci ide o viac ako dvojnásobne vyšší výkon oproti v súčasnosti používanej nabíjačke, oproti konkurencii je stále pomalá.

ZDROJ | Tesla

Pozitívom ale je, že rýchlonabíjačka Supercharger V3 dokáže nabíjať aj súčasné elektromobily Tesla Model 3. Vďaka tomu napríklad Model 3 nabijete za 5 minút na 120 km dojazdu. Slušné. Celkovo sa má čas strávený nabíjaním skrátiť o štvrtinu až polovicu. S rastúcou hodnotou kapacity batérie totiž nabíjačka nabíja pomalšie.

Veľkým plusom je tiež fakt, že výkon sa už nebude deliť medzi používateľov. V súčasnosti totiž pri dvoch pripojených modeloch Tesly sa nabíjací výkon delil medzi obe vozidlá. Nový typ nabíjacej stanice má megawattový výkon.

Tesla bude postupne púšťať „do sveta“ funkciu On-Route Battery Warmup, ktorá v prípade navigovania k najbližšej Supercherger stanici začne zahrievať batérie na potrebnú teplotu, aby mohli využívať maximálny výkon Supercharger V3. Práve tým skráti Supergarger V3 nabíjací čas ešte o nejaké minúty.

ZDROJ | Tesla

Supercharger V3 aj napriek nárastu výkonu je oproti konkurencii stále veľmi pomalá. Keď si zoberieme, že Supercharger V3 tu bude opäť niekoľko dlhých rokov bez upgradu, tak 450 kW nabíjačky od Porsche a BMW, ktoré chcú automobilky budovať po celej Európe sú úplne iný level. Za 3 minúty nabíjačka dobije batériu na 100 km jazdy, za 15 minút nabíjania má dodať batérii dojazd 300 km.

Pozrite siPorsche a BMW ukázali supernabíjačku FastCharge s výkonom 450 kW

Tesla Model S a X majú smolu

Negatívnou správou pre všetkých ostatných majiteľov vozidiel Tesla je fakt, že staršie modely ako Model S a Model X nemajú batérie schopné prijímať také kvantum výkonu. Aj napriek tomu ale máme pre nich dobrú správu. Maximálny nabíjací výkon súčasných Superchargerov stúpne na 145 kW.

Prvá nabíjačka Supercharger V3 je už dostupná vo Freemonte, ale zatiaľ iba pre majiteľov Tesla Model 3 z tzv. early access program, teda pre tých, ktorí dostali Telsu Model 3 medzi prvými.

Tesla plánuje otvárať nové Superchargre V3 v priebehu apríla, od Q2 tohto roku budú majitelia Modelu 3 dostávať update systému, ktorý sprístupní túto nabíjačku všetkým majiteľom Modelu 3 s plným výkonom. Budúci týždeň bude predstavený aj Model Y, ktorý by mal taktiež podporovať nabíjačky s 250 kW výkonom.

ZDROJ | Tesla

ZdrojTesla

Komentáre k článku